Ve dnech 18. a 19. května se v Si-anu, hlavním městě čínské provincie Šen-si, uskuteční summit Čína-střední Asie. Při této příležitosti se v Číně poprvé od zimních olympijských her v Pekingu 2022 sejdou hlavy států Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.
Jedná se o první summit hlav států těchto šesti zemí od navázání diplomatických styků před 31 lety. Rozvoj vztahů mezi Čínou a středoasijskými zeměmi představuje významný milník, který otevírá cestu k nové éře spolupráce a vytváří nový model jejich partnerství.
Uspokojení nové poptávky
Nadcházející summit se zrodil na základě mechanismu spolupráce Čína + Střední Asie (C+C5), který byl zřízen v roce 2020 s cílem uspokojit rostoucí poptávku po hlubší spolupráci mezi Čínou a Střední Asií.
Tři z pěti středoasijských zemí – Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán – mají s Čínou společnou hranici v délce až 3000 km. Stabilita ve Střední Asii má zásadní význam pro udržení stability Číny, zejména v její severozápadní oblasti.
Přátelské styky mezi oběma stranami sahají až do dávných dob. Před více než 2100 lety vyrazil Čang Čchien z dnešního Si-anu jako vyslanec dynastie Chan. Svou misi do západních oblastí zahájil přes Střední Asii, což nakonec vedlo k otevření Hedvábné stezky.
Po vyhlášení nezávislosti těchto pěti středoasijských států v roce 1991 byla Čína jednou z prvních zemí, která uznala jejich svrchovanost a navázala s nimi diplomatické styky. Od té doby Čína a pět středoasijských zemí postupně navázaly strategické partnerství. Čína mezi nimi povýšila své vztahy s Kazachstánem na trvalé komplexní strategické partnerství a navázala komplexní strategická partnerství s Uzbekistánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem.
Hospodářská a obchodní spolupráce mezi Čínou a těmito pěti zeměmi přinesla od navázání diplomatických styků hmatatelné výsledky. Obchod Číny s touto pěticí dosáhl v roce 2022 hodnoty 70 miliard amerických dolarů a v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal meziroční nárůst o 22 %. Ke konci března činil objem přímých čínských investic ve Střední Asii více než 15 miliard dolarů.
Střední Asie je pro Čínu důležitým dodavatelem energií. Čína kdysi získávala 30 procent svého dovozu zemního plynu prostřednictvím plynovodu Čína-Střední Asie. Obyvatelé Pekingu, Šanghaje a dalších měst již využívají zemní plyn z Turkmenistánu.
Na multilaterální úrovni je Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS) dlouhodobě hlavní platformou pro spolupráci mezi Čínou a Střední Asií. S výjimkou Turkmenistánu, který se drží politiky trvalé neutrality, jsou všechny ostatní čtyři středoasijské země zakládajícími členy ŠOS. V jejím rámci Čína se středoasijskými zeměmi navázala plodnou spolupráci v oblasti bezpečnosti a dosáhla pozoruhodných úspěchů v boji proti »třem silám« – terorismu, separatismu a extremismu – a při podpoře mírového procesu v Afghánistánu.
S rozšiřováním počtu členů ŠOS se její agenda stává rozmanitější. Kromě pokračující spolupráce v rámci ŠOS potřebují Čína a středoasijské země také nový specializovaný mechanismus mnohostranné spolupráce. V roce 2020 byl zaveden mechanismus spolupráce C+C5.
Velmi očekávaný summit
Střední Asie, která se nachází v srdci Eurasie, slouží jako most spojující Východ a Západ. Regionální země vždy usilovaly o vyváženou diplomacii. V zájmu prosazování kolektivních zájmů regionu se snažily prezentovat jednotný postoj k regionálním i mezinárodním záležitostem.
Střední Asie se stále více přiklání k diplomatické koordinaci na globální scéně. Vytvořila společný mechanismus C5+1 s různými stranami, jako jsou Čína, Spojené státy, Rusko, Japonsko a Evropská unie.
Spolupráce s regiony jako s celky není v Číně neobvyklá. Čína například vytvořila mechanismus »10+1« se Sdružením národů jihovýchodní Asie.
Mechanismus spolupráce C+C5 se rychle rozvíjí. Během čtyř setkání ministrů zahraničních věcí zemí C+C5 bylo naplánováno několik projektů pro zlepšení situace lidí. K těmto projektům patří zřízení Čínsko-středoasijského centra pro spolupráci v oblasti zemědělství, centra tradiční medicíny a Lubanské dílny, čínského odborného dílenského programu pro vzdělávání zámořských talentů.
Dne 25. ledna 2022 Čína a pět středoasijských zemí společně oznámily budování čínsko-středoasijského společenství se sdílenou budoucností. Dne 8. června 2022 byl na třetím zasedání ministrů zahraničí zemí C+C5 vytvořen mechanismus setkávání hlav států Číny a Střední Asie.
Stojí za zmínku, že Čína při interakci se středoasijskými zeměmi respektuje jejich cesty rozvoje a zohledňuje jejich zájmy.
Čína přitom poprvé navrhla iniciativu Pásmo a stezka v Kazachstánu v roce 2013. Od svého vzniku byla tato iniciativa v regionu široce podporována, neboť pomáhá regionálním zemím v přístupu na širší trhy a podporuje budování hotových průmyslových systémů v těchto zemích bohatých na zdroje.
Vzhledem k blížícímu se desátému výročí iniciativy Pásmo a stezka odborníci předpokládají, že summit Čína-Střední Asie bude velmi potřebným impulsem pro vztahy mezi Čínou a Střední Asií a pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka.
Podle Serika Koržumbajeva, šéfredaktora kazašských novin Delovoy, je pořádání summitu Čína-Střední Asie v Si-anu, výchozím bodě starobylé Hedvábné stezky, příznačné.
Podle Koržumbajeva by nadcházející summit mohl potenciálně posílit dlouhodobou spolupráci a rozvoj v mnoha oblastech mezi Čínou a Střední Asií. To by mohlo vést k rozšíření perspektiv a zvýšení dynamiky.
»Summit bude mít pozitivní vliv na dlouhodobou spolupráci a rozvoj našich zemí,« řekl Koržumbajev. »Nový formát spolupráce umožní zapojit středoasijský region do pevných ekonomických vazeb s velkým čínským trhem.«
(Xinhua)