Rozhodnutí amerického Fedu vyvolalo smíšené reakce hlavních sdělovacích prostředků

Americký Federální rezervní systém ve středu zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů, což byl desátý po sobě jdoucí zásah od března 2022 v rámci boje proti vysoké inflaci, ale zároveň otevřel dveře k možnému pozastavení zvyšování sazeb, na což hlavní média reagovala rozdílnými komentáři a názory.

»Fed zvýšil sazby, ale otevřel dveře k přestávce,« uvedl deník The New York Times s tím, že »centrální bankéři zvýšili sazby do rozmezí 5 % až 5,25 %, což je úroveň, které nedosáhli od léta 2007. Tento krok završil nejrychlejší sérii zvyšování sazeb od 80. let 20. století, neboť centrální banka v čele s předsedou Jeromem H. Powellem se snaží přibrzdit ekonomiku a utlumit nárůst cen.«

»Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, což bylo jeho desáté navýšení v řadě, zatímco inflace zůstává stále vysoká. Toto zvýšení může být prozatím poslední, neboť tvůrci politiky naznačují, že další kroky nemusí být nutné,« dodal.

Předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell (vzadu) na tiskové konferenci ve Washingtonu, D.C., Spojené státy americké, 3. května 2023. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Potenciální přestávka

»Fed zvýšil sazby o čtvrt bodu a naznačil možný konec jejich zvyšování,« uvedla CNBC s tím, že »Federální rezervní systém schválil své desáté navýšení úrokových sazeb za něco málo přes rok a neurčitě naznačil, že současný cyklus zpřísňování je u konce. Všeobecně očekávané rozhodnutí, kterým se úroková sazba federálních rezerv dostala do cílového pásma 5 % až 5,25 %, bylo jednomyslné.«

»Fed zvýšil klíčovou sazbu, ale naznačil, že se možná uprostřed bankovních turbulencí zarazí,« uvedla agentura The Associated Press. »Předseda Jerome Powell uvedl, že Fed se ještě nerozhodl, zda pozastaví zvyšování sazeb. Poukázal však na změnu formulace v prohlášení, která přinejmenším tuto možnost potvrzuje. Powell uvedl, že Fed bude při rozhodování, zda pozastaví zvyšování sazeb, nadále sledovat nejnovější ekonomické údaje.«

»Fed přišel s malým navýšením sazeb a naznačil možnou pauzu v cyklu jejich utahování,« napsala agentura Reuters a zdůraznila, že »Federální rezervní systém ve středu zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a naznačil, že může pozastavit jejich další zvyšování, čímž dal oficiálním představitelům čas na vyhodnocení dopadů nedávných bankrotů bankovních institucí, vyčkání na vyřešení politického sporu ohledně dluhového stropu USA a sledování vývoje inflace.«

»Fed zvýšil sazby o 0,25 procentního bodu, ale toto navýšení může být prozatím poslední,« komentuje deník The Washington Post, který si všímá, že »Federální rezervní systém ve středu zvýšil úrokové sazby již podesáté za poslední rok – ale ustoupil od předchozích prohlášení, která naznačovala budoucí zvyšování.«

»Fed zvýšil sazby o čtvrt procentního bodu, signalizuje možnou pauzu,« uvedl The Wall Street Journal a zdůraznil základní informaci, že »toto rozhodnutí znamenalo desáté zvýšení sazeb Fedu v řadě zaměřené na boj s inflací a povede k tomu, že základní úroková sazba federálních rezerv se bude pohybovat v rozmezí 5 % až 5,25 %, což je 16leté maximum.«

S náznakem možné přestávky souhlasí i USA Today, který ve své zprávě uvádí, že »centrální banka se zastavila u konstatování, že sazby jsou pravděpodobně dostatečně vysoké na to, aby snížily meziroční inflaci na dvouprocentní cíl Fedu, jak někteří ekonomové předpokládali. To by pravděpodobně znamenalo výraznější upřednostnění určité přestávky«.

»Fed zvýšil úrokové sazby, naznačil možný konec série jejich zvyšování,« uvedl Axios a dodal, že »ponechává otevřené dveře k dalšímu zvýšení na příštím zasedání v červnu, pokud by například ekonomika nabrala na dynamice nebo inflace byla mnohem odolnější, než se očekávalo. V případě, že se tak nestane, by se úředníci mohli rozhodnout cyklus zvyšování sazeb pozastavit«.

Předseda Federálního rezervního systému USA Jerome Powell na tiskové konferenci ve Washingtonu, D.C., Spojené státy americké, 3. května 2023. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Vyšší ceny

»Federální rezervní systém poprvé od roku 2007 posunul úrokové sazby nad 5 %,« uvedl server Yahoo Finance s tím, že »krok centrální banky posunul její základní úrokovou sazbu, sazbu federálních rezervních fondů, do nového rozpětí 5 % až 5,25 %, což je nejvyšší hodnota od září 2007. Fed uvedl, že budoucí zvyšování sazeb bude záviset na dopadu předchozího zvyšování sazeb na ekonomiku a finanční vývoj.«

»Fed zvedá sazby o čtvrt procentního bodu,« informovala CNN stručně s tímto titulkem a poznamenala, že »tento krok přichází na pozadí pokračující nestability v bankovním sektoru vyvolané částečně vyššími úrokovými sazbami a po pádu tří regionálních bank. Trhy zvýšení sazeb očekávaly a po oznámení Fedu zůstaly poměrně klidné«.

»Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby na 16leté maximum, protože boj o zkrocení inflace pokračuje,« uvedla NBC News a dodala, že »zatímco inflace zůstala zvýšená, vyšší úvěrové náklady pro domácnosti a podniky pravděpodobně oslabí ekonomickou aktivitu, nábor zaměstnanců a inflaci« a »rozsah těchto dopadů zůstává nejistý«.

»Další zvýšení úrokových sazeb Fedu zasáhne vaši peněženku, od kreditních karet přes auto až po vaši práci,« napsal časopis Fortune. »Sazby na kreditních kartách, hypotékách a půjčkách na auto, které prudce rostou od loňského roku, kdy Fed začal zvyšovat sazby, se ještě zvýší. Výsledkem budou větší náklady na úvěry pro spotřebitele i podniky.«

»Na druhou stranu mnoho bank nyní nabízí vyšší sazby na spořicích účtech, což dává střadatelům možnost získat vyšší úrok,« dodal. »Ekonomové se však obávají, zda série deseti zvýšení sazeb Fedu od března 2022 nakonec nezpůsobí přílišné zpomalení ekonomiky a recesi.«

»Fed zvýšil sazby v USA o čtvrt bodu, což signalizuje možnou přestávku,« uvedla agentura Bloomberg a poznamenala, že »tvůrci politiky jsou odhodláni se postarat o to, aby inflace i nadále zpomalovala – potenciálně s dopady na zaměstnanost -, i když bankovní systém čelí pokračujícímu napětí, zákonodárci stupňují kritiku a nejnovější údaje naznačují vznikající slabost na trhu práce«.

»Federální rezervní systém právě opět zvýšil úrokové sazby – jedná se o vůbec největší sérii zvyšování za posledních 40 let. Nyní se provádějí dva významné finanční kroky,« upozornil server MarketWatch a citoval hlavního finančního analytika Bankrate Grega McBridea, podle něhož »by to mohlo být poslední (zvýšení sazeb), nebo na nějakou dobu poslední«, a to pouze v případě, »že se Fed rozhodne sednout si a vyhodnotit inflaci, stav ekonomiky a kumulativní dopad všech těchto zvyšování sazeb«.
(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy