Podle zprávy tiskové agentury Nová Čína se z iniciativy předsednické země Rady bezpečnosti OSN – Číny téhož dne konala schůze na téma »Posílení dialogu a spolupráce, hájení společné bezpečnosti«. Schůzi předsedal stálý zástupce čínské delegace v OSN Čang Ťün. Ve svém poselství poukázal na to, že respektování svrchovanosti a celistvosti území je základem realizace společné bezpečnosti a je také »zlatým pravidlem« styků mezi zeměmi.
Čang Ťün uvedl, že důležitá zásada respektování svrchovanosti a celistvosti území, kterou stanovuje Charta OSN, je základním kamenem moderního mezinárodního zákona a mezinárodních vztahů. Pokud bude tento princip ignorován a opuštěn, tak se zhroutí celý mezinárodní právní systém, a svět se znovu vrátí k zákonům džungle. Je nutné vždy dodržovat respekt ke svrchovanosti a celistvosti území různých zemí, respektovat vývojovou cestu a sociální systém, který si lidé nezávisle zvolili, a respektovat úsilí o národní jednotu a sjednocení země. To je »zlatý zákon« styků mezi zeměmi a také základ a hranice pro realizaci společné bezpečnosti. Současně bude Čína uplatňovat veškerá opatření k hájení svrchovanosti a celistvosti území.
»Vytvořit pojetí bezpečnosti, které vyhovuje poptávce nové éry, je předpokladem pro realizaci společné bezpečnosti. V éře globalizace existuje bezpečnost vedle hrozeb. K dosažení své vlastní bezpečnosti nemohou země ignorovat přiměřené obavy o bezpečnost jiných zemí. Nemohou si vybudovat vlastní bezpečnost na základě ohrožování jiných zemí, ani nemohou stavět své bezpečnostní ploty u dveří ostatních. Podpora myšlení studené války, jednostrannosti, hry s nulovým součtem, skupinové konfrontace a mocenské politiky nemůže zajistit dlouhodobou bezpečnost, ale navíc vede ke zvyšování krize a jde proti směru společné bezpečnosti. Expanze NATO na východ přináší v tomto ohledu vážné problémy a poučení,« konstatoval Čang Ťün.
Čang Ťün doplnil, že stabilní strategické bezpečnostní prostředí je krajní mez pro udržování společné bezpečnosti. Globální strategické bezpečnostní prostředí, vedené »strategickou konkurencí velmocí«, se nadále zhoršuje, a mezinárodní systém nešíření jaderných zbraní, který reprezentuje Smlouva o nerozšíření jaderných zbraní, čelí největší výzvě po skončení studené války. »Země s největším jaderným arzenálem by měla plnit zvláštní a prioritní povinnosti a dále snížit svůj jaderný arzenál způsobem, který je ověřitelný, nevratný a právně závazný,« uvedl zástupce čínské delegace.
Podle něj je také efektivní systém správy globální bezpečnosti nezbytnou podmínkou pro dosažení společné bezpečnosti. »Rada bezpečnosti OSN je jádrem mezinárodního mechanismu kolektivního bezpečnosti. Je to nejvíce autoritativní a legitimní instituce mnohostranného bezpečnostního systému. Hraje nezastupitelnou roli při udržování společné bezpečnosti. Země musí dodržovat skutečný multilateralismus, podporovat Organizaci spojených národů a její Radu bezpečnosti, aby hrály efektivní roli a aktivně reagovaly na potřeby doby a očekávání všech stran,« konstatoval Čang Ťün.
Schůze se zúčastnili i generální tajemník OSN António Guterres a předseda 10. zasedání diskuze o Smlouvě o nerozšíření jaderných zbraní Gustavo Zravin.
(pr)