Čínské reformy dále uvolní vitalitu trhu, lépe rozdělí zdroje a zvýší inovace a konkurenceschopnost čínské ekonomiky, uvedl prezident společnosti Pfizer China Jean-Christophe Pointeau.
V souvislosti s nedávno skončeným třetím plenárním zasedáním 20. ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) Pointeau pro agenturu Xinhua uvedl, že se konalo v době, kdy Čína vstoupila do nové fáze hlubokých reforem ve všech ohledech, což znamená novou kapitolu v čínském úsilí o reformy a otevírání se.
Zasedání zdůraznilo budování moderního ekonomického systému a jasně ukázalo, že klíčem k dosažení čínské modernizace je vysoce kvalitní rozvoj, poznamenal.
»Je to milník nejen pro shrnutí a prohloubení úspěchů reforem uplynulého desetiletí, ale také pro vypracování plánu budoucího rozvoje,« uvedl Pointeau, který je zároveň předsedou výboru Asociace farmaceutických podniků založených na výzkumu a vývoji při Čínské asociaci podniků se zahraničními investicemi.
Jako prezident pro Čínu globálního biofarmaceutického gigantu působí Pointeau v Číně již více než 10 let a je svědkem toho, jak čínská ekonomika přešla od rychlého růstu ke kvalitnímu rozvoji.
»Viděl jsem také, jak se otevírání Číny rozšiřuje, jak farmaceutický trh den ode dne vzkvétá a jak čínské inovativní farmaceutické společnosti postupně vstupují na mezinárodní trh,« řekl.
Plénum se podle něj zaměřilo na vysoce kvalitní rozvoj, přičemž velký důraz kladlo na technologické inovace a modernizaci průmyslu, které s farmaceutickým průmyslem úzce souvisejí.
»To poskytne příznivé prostředí pro farmaceutické společnosti a povede průmysl k vyšší kvalitě a udržitelnějšímu růstu,« řekl.
Pointeau uvedl, že závazek Číny k vysoké míře otevřenosti a rozšířenému přístupu na trh poskytuje mezinárodním farmaceutickým společnostem více příležitostí ke vstupu na čínský trh a podporuje optimální alokaci globálních farmaceutických zdrojů.
Poznamenal, že aktualizace čínského národního seznamu hrazených léků a jednání o národním zdravotním pojištění umožnily zařazení mnoha inovativních léků od nadnárodních farmaceutických společností na seznam ještě v témže roce, kdy získaly povolení k uvedení na trh, což výrazně zlepšilo přístup lidí k novým lékům.
»Společnost Pfizer uvádí některé inovativní léky v Číně dokonce rychleji než v EU a Japonsku,« řekl agentuře Xinhua.
Podnikatelské prostředí v Číně na světové úrovni, které je tržně orientované, založené na zákonech a internacionalizované, podle něj dále posílí důvěru zahraničních investorů a dodal, že nadnárodní společnosti včetně společnosti Pfizer budou ochotnější investovat a rozšiřovat své podnikání v Číně.
Prohloubení reforem navržených plénem, zejména důraz na vědecké a technologické inovace, podpoří inovace čínského farmaceutického průmyslu, uvedl. »To poskytuje mezinárodním farmaceutickým společnostem příležitosti ke spolupráci a společnému vývoji nových léků.«
Dodal, že společnost Pfizer bude usilovat o posílení partnerství s místními podniky a výzkumnými institucemi v Číně, podporovat integraci globálního řetězce farmaceutického průmyslu, snižovat náklady a urychlovat výzkum a vývoj i uvádění nových léků na trh.
(Xinhua)