Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International zintenzivnila snahy o stažení své ruské dceřiné společnosti ze skupiny kvůli rostoucímu vnějšímu tlaku na omezení obchodních vazeb s Moskvou. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
Podle agentury se Raiffeisen Bank International v posledních několika měsících nepodařilo najít kupce pro ruskou část svého podnikání. Koncepce oddělení dceřiné společnosti Raiffeisen v Rusku do samostatného subjektu rakouským úřadům nevadí. Podle agentury Reuters by rozhodnutí vyžadovalo souhlas Evropské centrální banky (ECB) a Washingtonu.
Pokud bude vyčlenění ruské dceřiné společnosti Raiffeisen úspěšné, bude nová společnost registrována ve Vídni a jejími akcionáři budou současní držitelé cenných papírů Raiffeisen Bank International. Přitom tato společnost bude muset být uznána jako plně nezávislá na mateřské bankovní skupině, jinak může spadat pod dohled ECB a rakouského finančního regulátora.
Agentura Reuters již dříve informovala, že Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí si od Raiffeisen vyžádal informace o ruských aktivitách skupiny a ECB kvůli obavám Washingtonu vyvíjí tlak na Raiffeisen Bank International, aby zastavila své obchodní aktivity v Rusku. Regulátor také požádal rakouskou bankovní skupinu o akční plán na omezení její přítomnosti v Rusku. Raiffeisen poté odmítla evropský regulátor takový plán poskytnout a někteří členové rakouské vlády podle zdrojů agentury považovali situaci za »neoprávněné zahraniční vměšování«.
Raiffeisen Bank působí v Rusku od roku 1996 a je dceřinou společností Raiffeisen Bank International AG, jedné z největších rakouských bankovních skupin. V březnu rakouský ministr pro evropské a zahraniční záležitosti Alexander Schallenberg uvedl, že Raiffeisen Bank International by se měla nezávisle rozhodnout, zda bude v Rusku i nadále působit navzdory západním sankcím. Poznamenal, že Raiffeisen využívá mnoho západních států a společností k financování probíhajících aktivit v Rusku.
(TASS)