Rada OSN pro lidská práva odmítla debatu o Sin-ťiangu

Rada OSN pro lidská práva ve čtvrtek odmítla návrh rozhodnutí týkající se Sin-ťiangu. Podle Čínského velvyslance v Ženevě měl návrh ve skutečnosti využít orgány OSN pro lidská práva k zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

»Spojené státy a některé další země předložily návrh rozhodnutí a zabalily jej jako procedurální záležitost ve snaze ospravedlnit nepovolené a nezákonné ‚posouzení‘ a zařadit na pořad jednání rady otázky související se Sin-ťiangem, které vůbec neexistují,« uvedl vedoucí čínské mise při OSN v Ženevě Chen Xu. »Otázky související se Sin-ťiangem v žádném případě nejsou otázkami lidských práv. Týkají se boje proti terorismu, deradikalizace a antiseparatismu,« konstatoval Čchen ještě před čtvrtečním hlasováním na 51. zasedání Rady pro lidská práva.

Radě následně sdělil, že po usilovné snaze nebyl v Sin-ťiangu již pět let po sobě zaznamenán žádný násilný a teroristický incident. Lidská práva obyvatel všech etnických skupin v Sin-ťiangu jsou v maximální míře chráněna. Poukázal také na to, že za posledních šest desetiletí se počet ujgurské populace v Sin-ťiangu rozšířil z 2,2 milionu na přibližně 12 milionů a průměrná délka života se zvýšila z 30 na 74,7 let.

»Přivírajíce oči před těmito fakty a pravdou, Spojené státy a některé další země si vymyslely a rozšířily četné lži a fámy ve snaze očernit Čínu, podkopat stabilitu Sin-ťiangu a omezit rozvoj Číny,« řekl. »Je to typický příklad politické manipulace a nejzávažnějšího porušování lidských práv všech etnických skupin v Sin-ťiangu,« dodal Čchen s tím, že dosud jsou všechny rezoluce Rady pro lidská práva týkající se jednotlivých zemí zaměřeny na rozvojové země a Spojené státy a některé další země si bez ohledu na vlastní závažné porušování lidských práv libují v ukazování prstem na ostatní.

»Je to typický dvojí metr. Mezinárodní společenství nesmí připustit žádný pokus o politizaci nebo instrumentalizaci otázek lidských práv s cílem zabránit tomu, aby mnohostranné orgány pro lidská práva sloužily politickým cílům některých zemí,« uvedl čínský velvyslanec.

Orgán hlasoval 19-17 pro zamítnutí návrhu, který podpořily převážně západní země, aby se projednala zpráva zveřejněná předchozí vysokou komisařkou pro lidská práva Michelle Bacheletovou. Čína označila tvrzení zprávy, že omezuje občanské a politické svobody v regionu, za »nepodložené« Peking uvedl, že Bacheletová svým hodnocením podlehla politickému tlaku.

»Politizace otázek lidských práv a dvojí standardy jsou nepopulární a pokusy využít problematiku Sin-ťiangu k potlačení a zadržování Číny nebudou úspěšné,« uvedlo v prohlášení po hlasování čínské ministerstvo zahraničních věcí.

Je to teprve podruhé v šestnáctileté historii UNHRC, kdy byl návrh zamítnut.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy