Rada bezpečnosti OSN ve středu již potřetí v týdnu odložila hlasování o návrhu rezoluce vyzývající k přerušení bojů a zvýšení pomoci pásmu Gazy.
Diplomatické zdroje uvedly, že odklad souvisí s »jedenáctihodinovým jednáním« mezi Spojenými státy a Egyptem ohledně návrhu OSN na monitorování pomoci, neboť USA se snaží »obejít« použití svého práva veta.
Egypt, ačkoli není členem Rady, má s Gazou společnou hranici a sloužil jako hlavní vstupní bod pro pomoc 2,3 milionu lidí žijících v Gaze po celou dobu dvouměsíčního konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, dokud nedávný vývoj situaci nezměnil.
Po více než týdnu jednání a několikanásobném odkladu hlasování diplomaté oznámili, že Spojené státy nejsou s návrhem rezoluce spokojeny, a to především kvůli požadavku, aby generální tajemník OSN Antonio Guterres vytvořil orgán OSN v Gaze. Tento orgán by měl výhradně za úkol »monitorovat veškeré dodávky humanitární pomoci do Gazy po pozemních, námořních a leteckých trasách«, které pocházejí ze států, jež nejsou přímo zapojeny do konfliktu.
Podle návrhu rezoluce předloženého Spojenými arabskými emiráty, který má agentura Xinhua k dispozici, bude OSN v rámci monitorovacího mechanismu informovat Palestinskou samosprávu i Izrael, zda zásilky mají humanitární charakter.
Po několika dnech intenzivních jednání vyjádřily Spojené státy neochotu podpořit rezoluci prosazující »zastavení nepřátelských akcí« v Gaze, a proto bylo rozhodnutí ve středu odloženo, uvedly zdroje.
V návrhu textu se uvádí požadavek, aby strany spojené s konfliktem »umožnily, usnadnily a umožnily okamžité, bezpečné a neomezené dodávky humanitární pomoci ve velkém rozsahu přímo palestinskému civilnímu obyvatelstvu v celém pásmu Gazy«. V souvislosti s tím návrh vyzývá k »urychlenému přerušení nepřátelských akcí« a k »bezodkladným krokům směřujícím k trvalému zastavení nepřátelských akcí«.
Návrh textu dále odmítá »nucené vysídlování civilního obyvatelstva, včetně dětí«, a opakuje »neochvějný závazek« Rady k řešení založeného na existenci dvou států.
Rada měla původně hlasovat v pondělí, v úterý a poté ve středu.
Začátkem tohoto měsíce vyzvalo Valné shromáždění OSN, složené ze 193 členských států, k humanitárnímu příměří a získalo drtivou podporu, když pro návrh hlasovalo 153 států. Tento krok přišel krátce poté, co Spojené státy podobný návrh v Radě bezpečnosti vetovaly.
(Xinhua)