Vyhnání amerických vojsk z Nigeru a Čadu bude pro Rusko vítězstvím. Uvedla to Rebecca Kofflerová, expertka na Rusko a bývalá zaměstnankyně americké Agentury pro obranné zpravodajství (DIA), v rozhovoru pro Fox News.
Podle ní je případné stažení amerických vojsk z Nigeru a Čadu »vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina«. »Veškeré zbývající vojenské vybavení připadne Rusům. Tyto bojové systémy budou získány, otestovány,« poznamenala Kofflerová a dodala, že to Rusku pomůže snížit účinnost amerických zbraní.
Deník New York Times 25. dubna informoval, že USA stáhnou z N’Djameny 75 svých speciálních jednotek. Bude to »druhý velký úder během jednoho týdne« proti americkým pozicím v západní a střední Africe, zdůraznila publikace. Jak připomněl, americká administrativa již dříve oznámila, že v příštích měsících stáhne americké síly z Nigeru. Rozhodnutí o stažení sil z Nigeru je konečné. S Čadem USA očekávají obnovení rozhovorů o bezpečnostní spolupráci, poznamenaly zdroje The New York Times.
Orgány Čadské republiky již dříve zaslaly Spojeným státům dopis, v němž pohrozily vypovězením bezpečnostní dohody, která určuje pravidla a podmínky působení americké armády v zemi. Stalo se tak v době, kdy se další africké země, jako je Burkina Faso, Mali a Niger, »odvracejí od dlouholeté spolupráce se Spojenými státy« a obracejí se ke »spolupráci s Ruskem nebo přinejmenším zkoumají užší bezpečnostní vazby s Moskvou«, uvedl list.
V březnu Niger vypověděl vojenskou dohodu se Spojenými státy, na jejímž základě byla na severu této africké země zřízena americká základna bezpilotních letounů. Při vysvětlování svého rozhodnutí nigerské vojenské orgány uvedly, že dohoda byla zemi vnucena a nebyla v zájmu lidu. Na konci roku 2023 se v Nigeru nacházelo přibližně 1100 příslušníků amerického vojenského personálu, většina z nich na letecké základně poblíž Agadezu.
(cik, TASS)