První čínský projekt ukládání milionu tun uhlíkových emisí pod mořskou hladinou byl uveden do provozu

První čínský projekt na ukládání milionů tun uhlíkových emisí pod mořskou hladinou byl ve čtvrtek uveden do provozu v Jihočínském moři, uvedla Čínská národní ropná společnost pro těžbu ropy na moři (CNOOC).

Podle společnosti je projekt koncipován tak, aby bylo možné uložit celkem více než 1,5 milionu tun oxidu uhličitého (CO2), což odpovídá vysazení téměř 14 milionů stromů.

Projekt, který zajišťuje ropná plošina Enping 15-1 200 kilometrů jihozápadně od Šen-čenu, zachycuje a zpracovává CO2 z ropných polí a následně jej vstřikuje do »kopulovité« geologické struktury v hloubce přibližně 800 metrů pod mořským dnem a asi tři kilometry od plošiny.

Provoz tohoto projektu znamená pro Čínu pokrok při získávání kompletního souboru technologií a zařízení pro zachycování, zpracování, vtlačování, ukládání a monitorování CO2 v moři.

Zároveň otevírá Číně novou cestu k realizaci jejího »dvojího uhlíkového« cíle, kterým je dosažení vrcholu emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060, uvedla společnost.

Na základě tohoto projektu zahájila společnost CNOOC první čínský projekt zachycování a ukládání uhlíku v objemu 10 milionů tun v Chuej-čou v jihočínské provincii Kuang-tung a bude zachycovat CO2 vypouštěný v zátoce Daya a převážet jej k uložení do přímořské oblasti v ústí Perlové řeky.

Technologie se staly silnou hnací silou při plnění čínského závazku na snižování uhlíkových emisí.

V srpnu loňského roku Čína zveřejnila plán pro naplnění tohoto cíle prostřednictvím technologií, který usiluje o dosažení průlomu v základních nízkouhlíkových technologiích v klíčových průmyslových odvětvích a sektorech do roku 2025, přičemž emise oxidu uhličitého na jednotku HDP by se měly snížit o 18 % ve srovnání s rokem 2020.

Podle plánu Čína do roku 2030 provede další vědecké výzkumy a učiní další průlomové objevy v mnoha špičkových a převratných uhlíkově neutrálních technologiích, aby účinně snížila emise oxidu uhličitého na jednotku HDP o více než 65 % oproti úrovni z roku 2005.

Zaměstnanec pracuje na ropné plošině Enping 15-1 200 km jihozápadně od Šen-čenu v jižní Číně, 31. května 2023. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

Letecký snímek zachycuje ropnou plošinu Enping 15-1 200 km jihozápadně od Šen-čenu v jižní Číně, 31. května 2023. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy