AKTUALIZUJEME
Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. Oznámil to dnes prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters. Kvůli demonstracím byly v Nukusu, hlavním městě autonomní oblasti, hospitalizovány tisíce lidí, píší s odvoláním na místního činitele uzbecká média.
Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.
»Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července,« napsal na Twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.
Dnes prezident oznámil, že protestující v regionální metropoli Nukus házeli kamení, zakládali požáry a útočili na policii. »Bohužel jsou oběti mezi civilisty i mezi strážci zákona,« konstatoval.
Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. »Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu,« řekl podle serveru.
Podle současné uzbecké ústavy je Karakalpakstán považovaný za svrchovanou republiku v rámci Uzbekistánu, která má právo se oddělit uspořádáním referenda. V Uzbekistánu – nejlidnatější středoasijské zemi s přibližně 35 miliony obyvatel – jsou veřejné demonstrace zakázány, uvedla agentura AFP.
(čtk)