76. Světové zdravotnické shromáždění (WHA) podle očekávání nedávno odmítlo zařadit do programu jednání o takzvaném návrhu některých zemí, aby byl »pozván Tchaj-wan k účasti jako pozorovatel«. Spojené státy dosud utrpěly sérii sedmi proher ve snaze »podporovat Tchaj-wan k této účasti«. To plně ukazuje, že princip jedné Číny je velkým trendem a aspirací lidí. Vystoupení Spojených států podporujících Tchaj-wan k účasti na shromáždění bylo mezinárodním společenstvím odmítnuto.
Americké straně není tento konečný výsledek nejasný. Prvním a nejdůležitějším důvodem je, že tzv. návrh související s Tchaj-wanem porušuje mezinárodní pravidla, zejména princip jedné Číny potvrzený Valným shromážděním OSN a Světovým zdravotnickým shromážděním. V souladu s rezolucí Valného shromáždění OSN č. 2758 a rezolucí WHA č. 25.1 musí být účast Tchaj-wanu na aktivitách mezinárodních organizací, včetně WHA, řešena v souladu s principem jedné Číny. Před zahájením současného Světového zdravotnického shromáždění téměř 140 zemí prohlásilo, že dodržují zásadu jedné Číny a jsou proti účasti Tchaj-wanu na Světovém zdravotnickém shromáždění. Téměř sto zemí konkrétně napsalo generálnímu tajemníkovi WHO nebo vydalo veřejná prohlášení plně vysvětlující tento bod.
Americká strana také argumentuje tím, že region Tchaj-wan byl »v minulosti pozván k účasti na Světovém zdravotnickém shromáždění jako pozorovatel«, přičemž předstírá, že je zmatený. Od roku 2009 do roku 2016 se region Tchaj-wan účastnil Světového zdravotnického shromáždění pod názvem »Čínská Tchaj-pej« jako pozorovatel. Jednalo se o zvláštní ujednání učiněné prostřednictvím konzultací na základě »Konsenzu z roku 1992«, že obě strany Tchajwanského průlivu trvají na zásadě jedné Číny. Od doby, co se tchajwanská Demokratická pokroková strana dostala k moci v roce 2016, však odmítá uznat »Konsenzus z roku 1992« a tvrdošíjně usiluje o »nezávislost Tchaj-wanu«, proto politický základ pro účast Tchaj-wanu na Světovém zdravotnickém shromáždění již neexistuje. Jinými slovy, byly to úřady tchajwanské Demokratické pokrokové strany, kdo zničil tuto těžce vydobytou identitu.
Pokud jde o návrhy související s Tchaj-wanem, takzvané vyloučení Tchaj-wanu z účasti na shromáždění a mezery v mezinárodním systému prevence epidemie jsou ještě větší nesmysl. Po vypuknutí pandemie COVID-19 informovala čínská ústřední vláda oblast Tchaj-wanu o stavu epidemie více než 500krát. V minulém roce byla schválena účast 24 skupin s 26 zdravotnickými odborníky z oblasti Tchaj-wanu na technických aktivitách WHO. Oblast Tchaj-wan má zároveň kontaktní místo v rámci Mezinárodních zdravotních předpisů, čímž může získávat a včas hlásit informace o mimořádných zdravotních událostech. Kde je »mezera v mezinárodním systému prevence epidemie«?
Rok co rok utrpěla fraška Spojených států »podporující Tchaj-wan k účasti na Světovém zdravotnickém shromáždění« katastrofální selhání, tak proč to trpělivě opakují? Někteří analytici poukázali na to, že se jedná o běžnou taktiku a inerciální vystoupení Spojených států ve snaze »využít Tchaj-wan k omezování Číny«, tedy pomoci Tchaj-wanu rozšířit takzvaný »mezinárodní prostor« ve snaze »internacionalizovat« tchajwanskou otázku a vytvořit v mezinárodním společenství »jednu Čínu a jeden Taj-wan«, a zpochybnit konsenzus mezinárodního společenství. Navíc je to solidní »byznys«. Oblast Tchaj-wanu každý rok „odvádí“ velké množství skutečných peněz americkým politikům a přirozeně doufá, že »něco dostane na oplátku«. Proto se každoroční »podpora Tchaj-wanu k účasti na WHA« stala pro některé lidi ve Spojených státech rutinou a je jedno, jaký bude výsledek.
Ale bez ohledu na to, jak se snaží, vystoupení americké strany »podporující Tchaj-wan k účasti na WHA« nevyhnutelně selže. Třiadvacet milionů lidí na Tchaj-wanu bude mít větší prostor pro rozvoj pouze díky tomu, že se bude spoléhat na silnou vlast, pouze tak budou mít pevnější postavení a větší důvěru na mezinárodní scéně. Starý americký trik »podpory Tchaj-wanu k účasti na WHA« by měl být ukončen.
(pr)