Byly zabity stovky lidí, tisíce lidí se pohřešují a tisíce domů byly zničeny… Až do 17. srpna místního času nebyl požár na havajském ostrově Maui stále zcela pod kontrolou. »Vše kolem bylo zničeno, vypadá to jako válečná zóna«, »Naše rodné město se změnilo z ráje na peklo«, »Nedostali jsme žádný požární poplach ani pokyny k evakuaci«, »Kdyby nebyly záchranné práce tak špatné, mnoho lidí mohlo žít«… Takto si rozzlobeně stěžovali Američané před kamerami médií a na sociálních platformách.
Byl to nejsmrtelnější lesní požár ve Spojených státech za více než sto let. Jak k tomu došlo? Existují tu pro to přírodní podmínky, včetně silného větru, suchého klimatu, hořlavé vegetace a dalších. Ale jak bylo odhalováno více a více podrobností, ukázalo se, že stejně jako mnoho nehod ve Spojených státech v minulosti byl požár na Maui přírodní katastrofou, ale ještě více to byla katastrofa způsobená člověkem.
Jako globální supervelmoc nechybí Spojeným státům ani peníze, ani technologie, ale jejich schopnosti pomoci při katastrofách byly široce kritizovány. Od zřícení budovy na Floridě v roce 2021, přes vykolejení vlaku v Ohiu v roce 2023 až po pokračující tragédii lesních požárů na Maui, americký lid znovu a znovu zažívá »zoufalství z americké záchrany«.
Podle zpráv amerických médií má Havaj silný systém včasného varování veřejné bezpečnosti, který používá asi 400 sirén, včetně 80 na Maui. Tyto sirény se však nespustily, když se požár prohnal Maui. 15. srpna místního času zveřejnil obyvatel Maui na sociální platformě video, na kterém bylo vidět, že vítr shodil veřejné elektrické vedení, od kterého chytla suchá tráva, a požár se rychle rozšířil.
Kritici uvedli, že vláda neodpojila elektřinu včas, což požár ještě zhoršilo. Navíc majitel místní restaurace na sociální platformě zveřejnil, že Maui je vzdáleno pouhých 100 mil od místní armády. Nicméně americké námořnictvo, nemocniční lodě, vrtulníky, armáda a zařízení pro záchranu při přírodních katastrofách dorazilo do oblasti katastrofy až 72 hodin po vypuknutí požáru. Washington Post poukázal na to, že účinné záchranné operace po katastrofě neorganizovala americká vláda, ale místní obyvatelé.
Dobře vyvinutý poplašný systém selhal, záchranný tým dorazil pozdě a obrovská americká armáda nic… Nízké schopnosti Spojených států pomoci při katastrofách odráží, že politikům je utrpení lidí lhostejné.
Požáry nejsou na Havaji nic neobvyklého. V roce 2022 zveřejnila Havaj zprávu se seznamem přírodních katastrof, které mohou způsobit vážné škody, včetně tsunami, zemětřesení, sopečných erupcí, lesních požárů a dalších, ale odhad rizika lesních požárů byl »nízký«. To bylo kritizováno médii jako slabé povědomí o prevenci katastrof. Po vypuknutí požáru na Maui vzbudil výkon vlády USA ještě větší úžas.
Proč američtí politici odpočívají na dovolené a nestarají se o katastrofu na Maui? Tato lhostejnost má kořeny v konkurenční stranické politice Spojených států a tvrdou měnou této politiky jsou hlasy. Havaj je zámořské území USA a většina obyvatel Maui jsou původní obyvatelé Ameriky. Američtí politici vždy ignorovali zájmy této skupiny a nemají motivaci se o ně starat.
Podle předběžných odhadů vyhnaly požáry na Maui z domovů stovky místních rodin, přičemž jen na bydlení se odhaduje ztráta 6 miliard dolarů. Až do 15. srpna Federální agentura pro krizové situace (FEMA) schválila pomoc při odstraňování katastrof ve výši přibližně 2,3 milionu dolarů. Den předtím Bidenova administrativa oznámila dodatečných 200 milionů dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině. Tak silný kontrast vyvolal u mnoha amerických občanů posměch: »Je pravda, že pokud se Havaj přejmenuje na Ukrajinu, dostanou oběti katastrofy více pomoci?«, »Proč je Ukrajina důležitější než Havaj? Protože Ukrajina může přinést hlasy do amerických voleb, ale Havaj ne«.
Nyní na Maui stále zuří požáry. Nejenže spálily domovy mnoha Američanů, ale »vypálily« i nečinnost politiků a neduhy amerického systému.
(pr)
Já si nemyslím, že Američané jsou jiní než lidé kdekoliv na světě. Dokonce i to bohatství, svoboda i štěstí nepatří každému z nich. Život v amerických státech asi není o nic snazší než v jiné zemi. Je málo toho, co garantuje stát.
Proč před ohněm nevarovaly sirény? Nemají sloužit právě k těmto účelům? Navíc byla pomoc z Washingtonu neadekvátní a špatně organizovaná.
Politici si odpočívají na dovolené a nemají čas ani motivaci se starat o chudáky na ostrově Maui.
Moc a zisk nad zájmy lidí. Političtí lídři se vůbec nestarají o ochranu práv domorodých obyvatel.