Pro sdílené hodnoty lidstva: V Pekingu bylo zahájeno Fórum o demokracii

Před americkým »Summitem pro demokracii« začalo dnes v Pekingu druhé mezinárodní Fórum o demokracii: Sdílené hodnoty lidstva, kde se více než 300 hostů z více než 100 zemí a regionů zapojilo do rozsáhlých diskusí o různých formách demokracie a kritizovalo monistickou a hegemonickou rétoriku na toto téma.

Hlavní řečníci při slavnostním zahájení diskutovali o původu, formách a efektivitě mnoha demokratických systémů a shodli se na tom, že skutečnou demokracii charakterizuje dialog, vzájemný respekt a vzájemné učení. Zdůraznili nezbytnost koexistence různých systémů v komunitě zavázané ke společné budoucnosti lidstva.

Dialog o demokracii

Fórum nabízí platformu pro všechny země, aby se podělily o své myšlenky, zkušenosti a praktiky související s demokracií, spíše než aby vychvalovaly univerzální model demokracie.

Li Šu-lej, člen Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny a vedoucí oddělení publicity Ústředního výboru Komunistické strany Číny, ve svém úvodním projevu řekl, že demokracie je sdílená hodnota lidstva a univerzální cíl, který sledují všechny země, které usilují o modernizaci, a základ, na kterém je založeno budování globální komunity sdílené budoucnosti.

Dodal, že k vytvoření takového společenství by všechny země měly dodržovat princip demokracie, obhajovat demokracii v mezinárodních vztazích a podporovat právní stát v mezinárodní správě.

Li Shulei také zdůraznil, že země by měly hledat společnou řeč, odkládat rozdíly a respektovat cestu každé země k demokracii, a dodal, že zda je země demokratická či nikoli, by mělo být uznáno mezinárodním společenstvím, nikoli svévolně několika samozvanými soudci.

Kao Siang, prezident Čínské akademie sociálních věd, konstatoval, že svět prochází změnami nevídanými za celé století, řekl, že k řešení společných výzev, kterým lidstvo čelí, musí být všechny země otevřené a zapojit se do dialogu, aby zajistily, že globální pokrok řídí různé modely demokracie.

Někteří lidé v USA stylizují svou zemi jako »maják demokracie«, zatímco Sing Po, viceprezidentka čínské mediální skupiny China Media Group (CMG), řekla, že incidenty, jako je vykolejení vlaku převážejícího toxické látky v Ohiu, dětská práce a policejní násilí proti Afroameričanům ukazují, že USA se odchylují od demokracie.

Sing Po vyzvala k prolomení hegemonie západního diskurzu a poskytnutí více pozitivní energie pro globální vládnutí a řekla, že CMG je otevřená vzájemnému učení a kráčení ruku v ruce s přáteli z jiných zemí s cílem šířit demokracii jako důležitý úspěch lidské politické civilizace.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy