Desítky lidí byly zraněny při střetech na severu Kosova a Metohije, kde se v pátek vyhrotila situace kvůli pokusům kosovských bezpečnostních sil zmocnit se budov městské správy. Podle Mezinárodních bezpečnostních sil pod vedením NATO (KFOR) bylo zraněno 25 příslušníků mise. Podle srbského prezidenta Aleksandara Vučiče bylo zraněno více než 50 Srbů.
Volby do obecních zastupitelstev ve čtyřech srbských obcích na severu Kosmetu – Zvečanu, Zubin Potoku, Leposavici a severní Mitrovici – se konaly 23. dubna. Bojkotovala je Srbská listina, která zastupuje srbské zájmy v provincii, protože Priština neplní své závazky. Výsledkem byla 3,47% volební účast z důvodu srbského bojkotu. Ze 45 095 voličů využilo svého volebního práva 1 566 Albánců a 13 Srbů. Priština trvá na inauguraci předsedů obcí zvolených na základě hlasování.
O situaci
V pondělí ráno vyšlo najevo, že Mezinárodní bezpečnostní síly pod záštitou NATO zablokovaly přístupy občanů k budovám městské správy obcí Zvecan, Leposavic a Zubin Potok a také k mostu přes řeku Ibar, který odděluje albánskou a srbskou část Kosovské Mitrovice.
Občané se začali shromažďovat v blízkosti kordonů a požadovali, aby jim bylo umožněno jít do práce a aby byla prištinská policie stažena ze srbských správních budov. Demonstranti se pokusili prorazit kordony, síly KFOR nechaly Srby projít a neuznaná kosovská policie na ně střílela slzný plyn.
Později předal šéf Srbské listiny Goran Rakić silám KFOR požadavky srbského obyvatelstva: nelegální starostové by měli odstoupit a policie z neuznané kosovské obce by měla opustit správní budovy Zvečan, Zubin Potok a Leposavic, uvedl server Kosovo Online.
Srbská armáda byla uvedena do stavu zvýšené pohotovosti. Podle srbského ministra obrany Miloše Vučeviče jsou vojáci připraveni splnit jakýkoli úkol, který jim zadá vrchní velitel, srbský prezident Aleksandar Vučić.
Zranění
Podle listu Vecernje Novosti použili bojovníci KFOR proti Srbům pokojně protestujícím před správní budovou v obci Zvečan omračující granáty a slzný plyn.
Aleksandar Vučič uvedl, že 52 Srbů bylo ošetřeno v nemocnici v Kosovské Mitrovici a tři z nich byli vážně zraněni. Podle něj příslušník speciálních jednotek kosovské policie zahájil palbu z útočné pušky kalašnikov do davu Srbů.
Mise NATO si vyžádala více než 20 zraněných příslušníků italského a maďarského kontingentu KFOR. Italský ministr zahraničí a místopředseda vlády Antonio Tajani již dříve na Twitteru uvedl, že při nepokojích bylo zraněno 11 italských vojáků. Podle maďarského ministra obrany Krisztofa Szalay-Bobrownického bylo zraněno více než 20 maďarských vojáků, z toho sedm vážně.
Reakce srbských orgánů
Vučič se obrátil na národ s naléhavou výzvou. Vyzval Srby v Kosovu a Metohiji, aby se zdrželi střetů se zástupci mezinárodních bezpečnostních sil pod záštitou NATO.
»Zástupci KFOR v rozporu se zárukami nechránili Srby a nezabránili záboru obcí a násilí, kterému byli Srbové vystaveni, ačkoli dali mnoho slibů, že tak učiní,« prohlásil Vučič.
Požádal také mezinárodní společenství, aby vnímalo kosovského premiéra Albina Kurtiho pro stabilizaci situace v regionu, »aby nepoučovalo nesmyslnými prohlášeními«.
Podle srbské premiérky Any Brnabičové KFOR na severu Kosmetu neplní své povinnosti a nechrání občany, ale uzurpátory, kteří obsadili správní budovy.
Reakce NATO
Severoatlantická aliance v prohlášení vydaném dnes večer poukázala na »nevyprovokované útoky na bojovníky KFOR v severním Kosovu« a požadovala okamžité ukončení násilí. NATO dodalo, že KFOR přijme veškerá nezbytná opatření k udržení bezpečnosti a bude nadále jednat nestranně v souladu se svým mandátem podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 z roku 1999.
Mezinárodní reakce
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na návštěvě Keni označil situaci v Kosovu a Metohiji za alarmující. »Ve středu Evropy dochází k velkému výbuchu. Západ se vydal cestou totálního podřízení každého, kdo jakýmkoli způsobem vyjadřuje vlastní názor,« řekl ministr.
Americký velvyslanec v Kosovu Geoffrey Hovenier vyzval, aby se na severu autonomní srbské provincie, kde prištinská policie obsadila administrativní budovy, nepoužívala síla.
Německé ministerstvo zahraničí střety důrazně odsoudilo a vyzvalo k deeskalaci situace.
Poslankyně Evropského parlamentu Viola von Cramonová vyzvala neuznané kosovské orgány, aby se vrátily k dialogu a stáhly ze severu srbské autonomní provincie speciální policejní jednotky.
Turecké ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad zhoršující se situací v regionu a vyzvalo jej, aby se vyvaroval kroků, které by dále eskalovaly napětí.
(jb, TASS)
Kosovo je Srbsko. Kdy američtí agresoři a okupanti vrátí Srbsku ukradené území, omluví se za dobyvačnou válku a odškodní oběti?