Při protivládních protestech v Peru se demonstranti v pátek večer po celé zemi opět dostali do ostrých střetů s policií. Při potyčkách bylo zraněno více než 50 lidí, někteří z nich vážně, uvedla agentura Reuters. V hlavním městě Limě použili policisté proti demonstrantům slzný plyn, odpůrci vlády házeli kamení, ukázaly záběry v místní televizi.
Policejní šéf Víctor Zanabria uvedl, že bylo nasazeno přibližně 11 800 policistů. Od začátku protestů v prosinci už zemřelo kolem pěti desítek lidí. Organizace na ochranu lidských práv obvinily policii a armádu z použití smrtících střelných zbraní. Policie tvrdí, že demonstranti použili zbraně a podomácku vyrobené výbušniny.
Donedávna se protesty konaly převážně v jižním regionu Peru. Nyní se soustředí do hlavního města, kde žije asi třetina ze zhruba 34 milionů obyvatel této jihoamerické země. Do města přijelo mnoho lidí z odlehlých oblastí.
Protesty pokračují i v dalších částech země. Podle místních médií se ve druhém největším městě Arequipa na jihu země protestující pokusili vtrhnout na letiště. V provincii Chucuito odpůrci vlády zapálili policejní stanici, v regionu Cusco pak zařízení těžební společnosti. Vláda v šesti regionech vyhlásila výjimečný stav a omezila některá občanská práva.
V celém Peru bylo k pátečnímu odpoledni podle úřadu ombudsmanky zraněno 58 lidí. V jednom městě úřady informovaly o osmi lidech, kteří byli kvůli zraněním hospitalizováni. Jsou mezi nimi pacienti se zlomeninami paží a nohou či poraněním očí a břicha.
»Je to celonárodní chaos, takhle se nedá žít. Jsme ve strašné nejistotě, pokud jde o ekonomiku a vandalismus,« řekl obyvatel Limy Leonardo Rojas.
Nepokoje se na chvíli uklidnily po střetech ze čtvrteční noci, kdy vyhořela jedna z nejstarších budov v hlavním městě. Zničení téměř 100 let staré budovy v centru Limy označily úřady za obrovskou ztrátu, příčiny se vyšetřují. Vláda slíbila, že bude proti vandalům postupovat razantněji.
Protesty otřásají touto jihoamerickou zemí od prosince, kdy byl sesazen prezident Pedro Castillo. Ten chtěl rozpustit parlament a ustanovit vládu bez kontroly zákonodárců. Castillo byl krátce po zbavení funkce zatčen a nyní je ve vazbě, čelí obžalobě ze vzpoury a spiknutí. Demonstranti požadují odstoupení prozatímní prezidentky Diny Boluarteové, rozpuštění Kongresu a propuštění vězněného bývalého prezidenta.
(čtk)
Peru si, yenkee NO!