Prezident Si jako šampión užších mezilidských vazeb mezi zeměmi BRICS

Čínský prezident Si Ťin-pching se zúčastní 15. summitu zemí BRICS v jihoafrickém Johannesburgu a uskuteční státní návštěvu Jihoafrické republiky ve dnech 21. až 24. srpna.

Před svou cestou Si v odpovědi na dopis pedagogů a studentů Konfuciova institutu na Durbanské technické univerzitě v Jihoafrické republice je podpořil v tom, aby se dobře učili čínský jazyk a přispívali k rozvoji čínsko-jihoafrického přátelství a podpoře přátelské spolupráce mezi oběma zeměmi.

Si v dopise uvedl, že byl svědkem založení Konfuciova institutu před deseti lety a s potěšením konstatoval, že díky společnému úsilí obou stran přinesla vzdělávací a kulturní výměna mezi oběma zeměmi plodné výsledky.

Tato komunikace ukazuje, že Si přikládá velký význam podpoře kulturních a mezilidských výměn mezi zeměmi BRICS, tedy Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou.

Ve svém projevu na plenárním zasedání summitu BRICS v Sia-menu v roce 2017 věnoval Si jednu pasáž tomu, jak vnímá kulturní a mezilidské výměny.

S odvoláním na staré čínské rčení »přátelství mezi lidmi je klíčem k pevným vztahům mezi státy« Si uvedl, že posílení výměn mezi národy zemí BRICS a přijetí ducha partnerství všemi obyvateli těchto zemí je důstojným cílem, který si zaslouží trvalý závazek.

»Dobře odvedená práce v tomto směru udrží vzájemnou spolupráci BRICS živou,« zdůraznil.

V průběhu let Si osobně podporoval úsilí o posílení kulturních a mezilidských výměn mezi zeměmi BRICS.

Si se o příběhy z této oblasti podělil ve svých projevech během cest do ostatních čtyř zemí BRICS. Pochválil Carlose Tavarese, brazilského odborníka na Čínu, za to, že prostřednictvím svých knih, článků a projevů umožňuje více lidem porozumět Číně. V projevu předneseném během cesty do Indie Si rovněž citoval verše indického básníka Rabindranatha Tagoreho, které ho inspirovaly.

Mezi Siovy mnohé interakce s lidmi z těchto zemí patří blahopřání, které zaslal v roce 2017 u příležitosti zahájení semestru univerzity MSU-BIT v Šen-čenu, první společné čínsko-ruské univerzity. Vyzval v něm představitele v oblasti vzdělávání a pedagogy z obou zemí, aby přispěli k čínsko-ruské spolupráci v oblasti vzdělávání a k bilaterálnímu přátelství.

Díky aktivní účasti Číny a její energické propagaci přešla spolupráce BRICS z rámce taženého »dvěma koly«, tedy politiky a ekonomiky, na »trojitý pilíř« politické a bezpečnostní spolupráce, hospodářské a finanční spolupráce, jakož i kulturních a mezilidských výměn.

V posledních letech nabraly kulturní výměny a mezilidské styky na intenzitě a tyto výměny probíhají pravidelně a jsou již plně zavedené.

Proběhla celá řada aktivit, od mediálních fór BRICS, filmových festivalů a kulturních festivalů až po inovační soutěže pro ženy a programy technického a odborného vzdělávání. Tato bohatá nabídka svědčí o tom, že země BRICS usilují o vytvoření širokého prostoru napříč regiony a kulturami.

Nejenže urychlily pokrok mechanismu spolupráce BRICS, ale také představily »model BRICS« pro podporu inkluzivity a vzájemného poznávání mezi různými civilizacemi.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy