Představitelé tchajwanské administrativy vedli v USA tajné rozhovory, do Washingtonu nesmějí

Zástupci tchajwanské administrativy vedli v USA tajné rozhovory »prostřednictvím zvláštního dvoustranného kanálu«, který existuje již několik let. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odvoláním na informované zdroje.

Podle listu »po sobě jdoucí americké administrativy tento kanál utajovaly, aby se vyhnuly kritice ze strany Číny kvůli důvěrným kontaktům« s Tchaj-wanem. Takováto tajná jednání se obvykle odehrávají v oblasti Velkého Washingtonu, neboť úředníci tchajwanské administrativy mají zakázán vstup do metropolitní oblasti Washingtonu. Bílý dům se k tomu odmítl vyjádřit, zdůrazňují FT.

Podle bývalého úředníka Pentagonu Randyho Shrivera byl zvláštní kanál »vždy důležitý kvůli omezením kontaktů v důsledku neoficiálních vztahů«.

Tchaj-wan je spravován vlastní administrativou od roku 1949, kdy tam po porážce v čínské občanské válce uprchly zbytky kuomintangských sil vedených Čankajškem (1887-1975). Od té doby si ostrov ponechal vlajku a některé další atributy bývalé Čínské republiky, která existovala na pevnině před nástupem komunistů k moci. Peking považuje Tchaj-wan za jednu z provincií ČLR.

Tchaj-wan byl jako Čínská republika členem OSN v letech 1949-1971. Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758 z roku 1971 převedla práva zastoupení v OSN z Čínské republiky (jak se tchajwanské orgány nazývají) na ČLR. V dokumentu se uvádí, že vláda ČLR je uznána jako jediný legitimní zástupce Číny v OSN a v Radě bezpečnosti.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy