Německý podnikatelský sektor je optimisticky naladěn na spolupráci s Čínou a nemůže se od ní odtrhnout, uvedli němečtí podnikatelé.
»Jsem stále optimista,« řekl Heino Buddenberg, generální ředitel německého high-tech ocelářského podniku, když v nedávném exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua hovořil o vyhlídkách svého podnikání v Číně.
»Spousta politicky diskutovaných otázek je pro mě dost vzdálená realitě a veřejnosti,« řekl Buddenberg, který pracuje ve společnosti Waelzholz od roku 2005.
Když hovořil o takzvaném »oddělování«, Buddenberg řekl, že dokonce odmítá vypočítávat náklady na něj; pro něj je to jen »teoretické téma«.
S poukazem na to, že politické prostředí v Německu prošlo od založení společnosti Waelzholz v roce 1829 velkými změnami, Buddenberg uvedl, že se společnosti daří »držet se trochu stranou politických záležitostí« a rozhodovat se na základě ekonomických a tržních faktorů.
Společnost Waelzholz rozvíjí své podnikání v Číně od roku 2007, kdy v Číně založila servisní středisko. Když se Buddenberg ohlédl za expanzí společnosti v Číně, uvedl, že když v roce 2005 poprvé navštívil město Tchaj-cchangv provincii Ťiang-su, kde sídlí čínská pobočka, nebyly zde téměř žádné hotely, kde by se dalo ubytovat.
V současné době tam však došlo k velkým změnám. Společnost se rozrostla a dokonce je pro ni obtížné získat v okolí prostory pro rozšíření pobočky. Buddenberg uvedl, že jeho společnost nemá důvod Čínu opouštět, protože »se velmi výrazně rozvíjí«.
»Čína je již sedm let největším obchodním partnerem Německa. A máme více než 5000 německých firem, které působí v Číně, a více než 2500 čínských firem, které působí v Německu,« uvedla Silke Besserová, generální ředitelka Německo-čínského obchodního sdružení.
»Oběma stranám a všem zúčastněným stranám je jasné, že by nemělo dojít k rozvázání spolupráce, zejména pokud budeme pokračovat cestou mezinárodní spolupráce,« řekla a dodala, že v současném prostředí, které je poznamenáno výzvami a krizemi, se spolupráce zdá být důležitější než kdy jindy.
(Xinhua)