Pouze třetina členských států NATO bude v roce 2023 vydávat na obranu 2 % HDP

Pouze třetina členských států Severoatlantické aliance bude v letošním roce vydávat na obranu alespoň 2 % HDP. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil mnichovský institut pro hospodářský výzkum Ifo.

Podle něj pouze 11 z 30 zemí NATO splní svůj slib zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP. První místo ve vojenských výdajích v poměru k vlastnímu HDP má Polsko – vydává 4,3 % HDP. Za ním následují Spojené státy (3,3 %) a Řecko (3,1 %). Dvouprocentní cíl, jak institut poznamenal, splňují především země sousedící s Ruskem, přičemž několik států výrazně zvýšilo své vojenské výdaje po zahájení speciální operace na Ukrajině. Například Estonsko, Litva, Finsko, Maďarsko, Rumunsko, Velká Británie a Lotyšsko vydají na obranu více než 2 % svého HDP. Slovensko vyčlení na vojenské výdaje přesně 2 % svého HDP.

Na posledním místě v žebříčku výdajů na obranu je Lucembursko s pouhými 0,7 % HDP. V absolutních číslech za stanoveným cílem nejvíce zaostává Německo. V letošním roce německá vláda vydá na obranu 64 miliard eur. EUR, což bude představovat 1,6 % HDP a o 17 miliard EUR méně, než je 2% cíl. »Jedná se o největší deficit ze všech zemí,« komentuje Florian Dorn, jeden z autorů studie. Žádná jiná země podle něj nemá tak obrovský miliardový rozdíl mezi sliby a skutečnými výdaji.

Švédsko, kandidát na členství v NATO, bude v roce 2023 vydávat na obranu 1,4 % HDP. Pokud jde o nárůst vojenských výdajů od roku 2021, Polsko a Turecko vedou s nárůstem výdajů o 152 %.

Země NATO se na summitu ve Walesu v září 2014 rozhodly, že cíl 2 % HDP bude platit pro všechny země aliance. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg 21. března v Bruselu při prezentaci výroční zprávy o činnosti NATO v roce 2022 uvedl, že cíl zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP zatím splnilo pouze sedm z 30 zemí NATO, aliance očekávala více a nyní připravuje nové závazky na zvýšení výdajů na obranu. Podle statistik uvedených ve zprávě výdaje na obranu nad 2 % HDP v roce 2022 vykázaly Řecko (3,54 %), USA (3,46 %), Litva (2,47 %), Polsko (2,42 %), Velká Británie (2,16 %), Estonsko (2,12 %), Lotyšsko (2,07 %). V Německu to bylo 1,49 %, následovalo tradičně Španělsko (1,09 %) a Lucembursko (0,62 %).

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy