Pouze šest procent lidí věří, že USA budou i nadále dominovat světu

Přibližně šest procent lidí na celém světě věří, že svět bude v budoucnu unipolární – ovládaný buď Spojenými státy, nebo Čínou – zatímco 34 %, což je největší skupina, si myslí, že nejpravděpodobnější je multipolární svět, vyplývá z nedávného průzkumu.

Celosvětovou studii provedl think-tank CGTN a Čínský institut veřejného mínění při Renminské univerzitě a dotazoval se lidí z 22 zemí včetně Spojených států, Nového Zélandu, Japonska, Indie, Egypta a Nigérie.

Podle průzkumu většina respondentů schvaluje přístup Číny k lidským právům, a to i přesto, že západní země její výsledky kritizují. Přibližně 57 procent dotázaných souhlasilo s výrokem »Čína vždy přistupuje k lidským právům realisticky a prakticky. Lidská práva by neměla být oddělena od reality a vývojových etap jakékoli země. Práva na obživu a rozvoj jsou ta nejzákladnější«. Zcela pak s čínským přístupem souhlasilo 26 procent dotázaných.

Pokud jde o zbrojení vyspělých zemí proti lidským právům, 55 procent dotázaných uvedlo, že se domnívá, že to »pouze blokuje lidem v jiných zemích širší práva na svobodu a obživu«. Přibližně 56 procent respondentů z rozvinutých i rozvíjejících se ekonomik uvedlo, že skutečným důvodem, proč západní politici prosazují »hrozbu Číny«, je »stres a obavy« z vzestupu Číny.

Čínský koncept »společenství se společnou budoucností«, který klade důraz na lidstvo jako celek a hledá novou cestu, jak se vyhnout konfrontaci, podpořilo 61 procent dotázaných.

S čínským světonázorem více souhlasili lidé ze zemí, které se účastní Čínou navrhované iniciativy Pásmo a stezka.

Mezi vlivy, které Pásmo a stezka přinesla jejich zemím, byly v průzkumu nejvíce vybrány »sdílení rozvojových zisků« (53 procent), »rozšíření mezinárodního trhu« (51 procent), »posílení základní infrastruktury« (44 procent) a »podpora kulturních výměn« (43 procent). Pouze osm procent respondentů uvedlo, že se domnívají, že jejich země podléhá »dluhové pasti« nastražené Čínou.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy