Přibližně šest procent lidí na celém světě věří, že svět bude v budoucnu unipolární – ovládaný buď Spojenými státy, nebo Čínou – zatímco 34 %, což je největší skupina, si myslí, že nejpravděpodobnější je multipolární svět, vyplývá z nedávného průzkumu.
Celosvětovou studii provedl think-tank CGTN a Čínský institut veřejného mínění při Renminské univerzitě a dotazoval se lidí z 22 zemí včetně Spojených států, Nového Zélandu, Japonska, Indie, Egypta a Nigérie.
Podle průzkumu většina respondentů schvaluje přístup Číny k lidským právům, a to i přesto, že západní země její výsledky kritizují. Přibližně 57 procent dotázaných souhlasilo s výrokem »Čína vždy přistupuje k lidským právům realisticky a prakticky. Lidská práva by neměla být oddělena od reality a vývojových etap jakékoli země. Práva na obživu a rozvoj jsou ta nejzákladnější«. Zcela pak s čínským přístupem souhlasilo 26 procent dotázaných.
Pokud jde o zbrojení vyspělých zemí proti lidským právům, 55 procent dotázaných uvedlo, že se domnívá, že to »pouze blokuje lidem v jiných zemích širší práva na svobodu a obživu«. Přibližně 56 procent respondentů z rozvinutých i rozvíjejících se ekonomik uvedlo, že skutečným důvodem, proč západní politici prosazují »hrozbu Číny«, je »stres a obavy« z vzestupu Číny.
Čínský koncept »společenství se společnou budoucností«, který klade důraz na lidstvo jako celek a hledá novou cestu, jak se vyhnout konfrontaci, podpořilo 61 procent dotázaných.
S čínským světonázorem více souhlasili lidé ze zemí, které se účastní Čínou navrhované iniciativy Pásmo a stezka.
Mezi vlivy, které Pásmo a stezka přinesla jejich zemím, byly v průzkumu nejvíce vybrány »sdílení rozvojových zisků« (53 procent), »rozšíření mezinárodního trhu« (51 procent), »posílení základní infrastruktury« (44 procent) a »podpora kulturních výměn« (43 procent). Pouze osm procent respondentů uvedlo, že se domnívají, že jejich země podléhá »dluhové pasti« nastražené Čínou.
(pr)