Začněme tím, že se hlouběji ponoříme do toho, co Čína udělala pro boj s koronavirem. Dynamická politika nulového výskytu covid byla postavena na jednom základním principu: životy Číňanů měly nejvyšší prioritu. Politika zahrnovala uzavírky, kde to bylo nutné, spolu s masovým testováním a celostátním očkováním. Přibližně 90 % čínské populace je nyní očkováno, což je impozantní číslo zejména ve srovnání s jinými národy. Zde je uvedeno několik příkladů s uváděnými údaji: Kuba s 89 procenty, Jižní Korea s 86 procenty, Japonsko se 76 procenty, Spojené království se 75 procenty a Spojené státy s 69 procenty.
Musíme se smířit s tím, že ne všechny země vykazují údaje o očkování stejně. Nicméně hranice, které dosáhla Čína, je taková, že se jí může vyrovnat jen málo zemí a téměř žádná ji nepřekročila.
Kombinace vládní politiky, očkování a účasti veřejnosti není dokonalá. Žádný systém není dokonalý. Nicméně když se podíváme na nízký celkový počet případů a úmrtí na virus v Číně ve srovnání s jinými částmi světa, zjistíme, že Číňané byli v nejnebezpečnějším období pandemie v maximálním možném bezpečí. Přijmout tento předpoklad znamená uznat, že dynamická politika nulového výskytu covid v zemi fungovala, když to bylo nejvíce potřeba.
Nejhorší období pandemie je za námi a my za to můžeme být vděční. Lidé na celém světě se samozřejmě budou virem nakazit i nadále. Nicméně s tím, jak vědecká komunita získává stále více poznatků o viru a vlády nadále podporují očkování, můžeme být optimističtí a věřit, že to, co bylo nutné v minulosti, by nyní nemuselo být nutné.
Kdykoli americká vláda a americká lékařská komunita vydaly v uplynulých zhruba 30 měsících nové pokyny týkající se pandemie, žádné renomované médium tyto instituce za jejich slova či kroky nekritizovalo. Téma takových zpráv bylo přímočaré: Jako jeden z příkladů lze uvést zrušení roušek ve většině vnitřních prostor. Probíhala rozumná debata o načasování těchto oznámení? Určitě ano. Ale v žádném okamžiku nebyla vláda ani lékařská komunita za svá doporučení zesměšňována legitimními zpravodajskými organizacemi.
A přesto v době, kdy čínská vláda provádí změny ve své politice covid-19, přichází z amerických médií zpráva, že »dynamický nulový covid byl katastrofou, která neměla být nikdy zavedena«. Ačkoli tato slova nejsou přesně použita, ve zprávách se objevuje sentiment naznačující „vidíte, my jsme vám to říkali“.
Skutečnost je taková, že čínská vláda dělá to, co dělaly i jiné vlády – upravuje politiku na základě aktuálních okolností. Podívejme se na několik nedávných příkladů.
V polovině listopadu představila čínská Národní zdravotní komise (NHC) soubor nových pokynů. Poznamenáváme, že jeden z vedoucích představitelů NHC uvedl, že cílem nových opatření je omezit šíření viru a zároveň minimalizovat jeho dopad na hospodářský a sociální rozvoj a veřejné služby, které jsou pro život lidí klíčové. To se týkalo i osob, které chtěly navštívit Čínu; ty nyní budou muset 48 hodin před nástupem do letadla předložit jeden test, který prokáže, že jsou na covid-19 negativní. Lze očekávat, že v nadcházejících měsících se zvýší počet mezinárodních cest do Číny; to by byla vítaná zpráva zejména pro čínský obchodní, technologický a vzdělávací sektor.
O několik týdnů později vláda oznámila nové úsilí o očkování starší čínské populace. Načasování dávalo smysl: Chladné měsíce vedou k nárůstu počtu případů chřipky, kterou nemocnice pravidelně léčí. Pokud by tato zdravotnická zařízení méně často přijímala starší pacienty bojující s pandemií, mohla by věnovat více času a prostředků všem, kteří s chřipkou bojují.
A konečně, jak bylo před několika dny oznámeno, vláda »optimalizovala a zpřesňovala reakci na covid-19, aby minimalizovala její dopad na živobytí lidí, přičemž byla upravena politika testování nukleových kyselin, nákupu léků a cestování«. Pro obyvatele Pekingu to například znamenalo, že lidé, kterým od testování uplynuly více než dva dny, budou moci používat veřejnou dopravu.
Zdá se, že vláda naznačuje, že Čína je připravena na návrat k normálnímu životu, i když nikdo z nás si nemůže být jistý, co bude normální v postpandemickém světě. Dynamická nula-covid nebyla nikdy navržena jako trvalá součást čínského života; byla potřebná v době, kdy nejistota dosahovala nejvyšších bodů.
Proto je rozumné se ptát, proč je obrat ze strany americké vlády interpretován mainstreamovými médii jako pozitivní reakce na pandemii, ale obrat ze strany Číny lze interpretovat pouze jako přiznání neúspěchu.
Anthony Moretti, docent na katedře komunikace a organizačního vedení na Robert Morris University. Článek odráží názory autora