Pro Jamieho a Lilianu, pár, který přijel z Austrálie do jihozápadočínského města Čcheng-tu, bylo používání Alipay k placení stejně jedinečným zážitkem jako procházka historickou uličkou Kuanzhai.
»Platba proběhla velmi rychle. Je to velmi pohodlné,« řekla Liliana, která na cestách obvykle platí v hotovosti nebo kreditní kartou.
Liliana patří k mnoha zahraničním návštěvníkům, kteří využili snahu Číny usnadnit cizincům mobilní platby.
Díky letům rychlého růstu se Čína stala lídrem v oblasti mobilních plateb. Míra penetrace mobilních plateb v zemi dosáhla do konce roku 2023 86 %, což je nejvíce na světě.
Rozšířené používání mobilních plateb však také představuje překážku pro návštěvníky, kteří do Číny přijíždějí poprvé. Zahraniční návštěvníci, kteří se spoléhají na bankovní karty a hotovost, mohou při platebních procesech narazit na potíže, protože pouliční prodejci nebo drobní poskytovatelé služeb často upřednostňují mobilní platby před hotovostí nebo mezinárodními kreditními kartami.
Čínská vláda si tohoto jevu všímá, a proto zavedla řadu opatření, která mají cizincům pomoci, aby se v Číně mohli těšit z bezproblémového platebního prostředí podobného tomu, kterému se těší místní obyvatelé.
Díky zjednodušeným mobilním platbám pro cizince mohou nyní návštěvníci jako Liliana snadno svázat zahraniční bankovní karty s Alipay nebo Tenpay, dvěma hlavními platebními aplikacemi v Číně.
Podle údajů čínské online platební zúčtovací společnosti NetsUnion Clearing Corporation se v prvním pololetí počet transakcí zahraničními kartami prostřednictvím mobilních platebních platforem zvýšil oproti předchozímu roku 6,65krát na téměř 37,4 milionu a celkový objem transakcí vzrostl 8,03krát na 5,42 miliardy jüanů (asi 760,29 milionu amerických dolarů).
Hlavní platební platformy byly čínskou centrální bankou vedeny k tomu, aby zvýšily limit jednorázových transakcí pro zahraniční cestující využívající mobilní platby z 1 000 dolarů na 5 000 dolarů a zvýšily roční kumulativní limit transakcí z 10 000 dolarů na 50 000 dolarů.
V současné době si stále více zahraničních návštěvníků vychutnává navigaci po Číně pomocí mobilního telefonu.
Nedávný průzkum, který provedla Pekingská univerzita zahraničních studií na 714 zahraničních turistech ze 103 zemí, ukázal, že 86 % respondentů, kteří navštívili Čínu, se domnívá, že se placení stalo pohodlnějším. Většina z nich využila mobilní platby.
Od obchodní čtvrti poblíž památníku Ťie-fang v »horském městě« Čchung-čching až po rušnou ulici Čchun-si v Čcheng-tu platil Isaac telefonem za vše, co potřeboval, například za jídlo, nápoje, ubytování a vstupenky.
Univerzitní student ze Singapuru uvedl, že ho překvapilo, že může v Číně platit digitálními peněženkami ze Singapuru za jízdenky na vysokorychlostní vlaky a metro.
Od začátku roku získala CHAGEE, známá čínská značka elegantních čajových nápojů, mnohem více zahraničních zákazníků, uvedl Čchen Siao-ming, generální ředitel sečuánské pobočky této značky. Mnoho zahraničních zákazníků je rádo, že mohou používat digitální peněženky ze svých domovských zemí.
Údaje společnosti NetsUnion Clearing Corporation ukázaly, že v první polovině roku bylo prostřednictvím zahraničních digitálních peněženek provedeno více než 28,75 milionu transakcí v hodnotě 5,32 miliardy jüanů.
Alipay v současné době přijímá 12 zahraničních digitálních peněženek z devíti zemí a regionů, včetně Singapuru, Thajska a Korejské republiky.
(Xinhua)