Podle médií Pelosiová Tchaj-wan nakonec navštíví, krytím může být »závada na letadle«

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po zastávce v Malajsii navštíví Tchaj-wan, uvedla s odvoláním na zdroj z tchajwanské vlády, stanice CNN. Podle Global Times je možné, že letadlo s Pelosiovou se může pokusit přistát na Tchaj-wanu pod záminkou technické závady nebo potřeby doplnit palivo.

Přesné datum cesty Pelosiové zatím americké zdroje neuvedly, návštěva bude ale pravděpodobně trvat »hodiny, ne dny«, uvedla CNN. Pelosiová, která dnes přiletěla do Singapuru, ve zveřejněném programu své asijské cesty Tchaj-wan nezmiňuje. Japonská agentura Kjódó s odkazem na tchajwanská média uvedla, že předsedkyně přiletí na ostrov v úterý večer a následující den se setká s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Spekulace, že se Pelosiová zastaví na Tchaj-wanu, vyvolaly opakovaná varování ze strany Číny. Peking dnes prohlásil, že čínská armáda nebude nečinně přihlížet, pokud Pelosiová ostrov navštíví. »Bylo by to hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny,« uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien a varoval, že by situace vedla k velmi vážným následkům.

Podle tiskového prohlášení, které v neděli vydala kancelář Pelosiové, zavítá šéfka Sněmovny reprezentantů při své asijské cestě do čtyř zemí – Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska. Singapurské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP oznámilo, že Pelosiová a její doprovod budou v tomto městském státě dnes a v úterý.

Čína v posledních dnech opakovaně varovala Spojené státy před následky, pokud se šéfka dolní komory amerického Kongresu rozhodne navštívit Tchaj-wan. Pelosiová by se stala nejvýše postaveným americkým činitelem, který by takovou návštěvu podnikl od začátku století.

Čína Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy