Zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN na Kypru Colin Stewart, který je také vedoucím kontingentu mírových sil OSN na Kypru (UNFICYP), je znepokojen rostoucí militarizací podél kyperského nárazníkového pásma.
»Hlavním problémem, který nás znepokojuje, je rostoucí militarizace podél nárazníkového pásma, protože hlavním účelem naší přítomnosti zde je zachovat stabilitu, vytvořit příznivé podmínky pro řešení kyperského problému,« řekl novinářům po setkání s prezidentem Kyperské republiky Nicosem Christodoulidisem.
Stuart informoval Christodoulidise i vůdce kyperských Turků Ersina Tatara o své nadcházející cestě do New Yorku, kde hodlá podat Radě bezpečnosti OSN zprávu o situaci v kyperské nárazníkové zóně. Během pobytu v USA očekává také setkání s bývalou kolumbijskou ministryní zahraničí (2010-2018) Marií Angelou Holguin Cuellarovou, která by měla být brzy jmenována vyslankyní generálního tajemníka OSN pro Kypr. Jejím úkolem je prozkoumat vyhlídky na obnovení v roce 2017 přerušených jednání o kyperské otázce mezi řeckou a tureckou komunitou.
V srpnu 2023 došlo v nárazníkové zóně poblíž Pyly k incidentu, který vážně narušil vyhlídky na obnovení přímého dialogu mezi řeckou a tureckou stranou. Došlo k němu, když mírové jednotky OSN zablokovaly nepovolenou výstavbu silnice v oblasti. Dne 17. srpna přivezli kyperští Turci do oblasti stavební techniku. Když druhý den začali srovnávat terén, mírové jednotky zasáhly, došlo k hádce a několik vojáků OSN bylo zraněno. UNFICYP vyzvala kyperské Turky, aby respektovali mandát mise v nárazníkové zóně. Oficiální Nikósie odsoudila jednání kyperských Turků a požadovala ukončení toho, co považovala za nelegální výstavbu silnic.
Nakonec se stranám podařilo za zprostředkování mírových sil dosáhnout kompromisního řešení, které na jedné straně umožňuje kyperským Turkům dokončit silnici jako součást jejich humanitárního projektu a na druhé straně dává kyperským Řekům záruky, že se status nárazníkové zóny nezmění. Nárazníková zóna o délce 180 kilometrů (zelená linie) rozděluje Kypr na řeckou a tureckou komunitu a je pod kontrolou UNFICYP. Kontrola podléhá zvláštním podmínkám, neboť zelená linie není považována za vnější hranici EU.
(cik, TASS)