Válka na Ukrajině přispěla k rekordnímu ročnímu nárůstu o 19,1 milionu lidí prchajících před válkou a pronásledováním, čímž se celkový počet na konci roku 2022 zvýšil na 108,4 milionu a dosáhl tak podle agentury OSN pro uprchlíky rekordní výše.
Tyto údaje přicházejí několik dní poté, co se ministři EU dohodli na stanovení společných azylových pravidel pro celý blok a urychlení navracení migrantů mimo Evropu.
Zpráva UNHCR zveřejněná ve středu potvrdila, že většina uprchlíků je ubytována v rozvojových zemích, které jsou blíže krizovým oblastem. Podle agentury OSN je 76 % uprchlíků na světě umístěno v zemích s nízkými a středními příjmy, přičemž na čele celosvětového žebříčku jsou Turecko, Írán a Kolumbie.
Válka na Ukrajině zvýšila příliv uprchlíků přicházejících do Evropy, přičemž jejich počet vzrostl z 27 300 v roce 2021 na 5,7 milionu v roce 2022, což je nejrychlejší odliv uprchlíků od konce druhé světové války.
Konflikt v Súdánu rovněž vyvolal nový příliv migrantů v roce 2023, čímž se celkový počet migrantů na světě do května letošního roku odhaduje na 110 milionů.
Hans Leijtens, nový šéf Frontexu – evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž – v rozhovoru pro POLITICO minulý měsíc označil krizi v Súdánu za jeden ze »spouštěčů« migrace do Evropy.
Nejvíce uprchlíků (2,1 milionu) přijalo v roce 2022 v EU Německo, na druhém a třetím místě se umístilo Polsko a Česká republika.
(jb)