Počet obětí pátečního zemětřesení v Maroku dosáhl 2012, dalších 2059 lidí bylo zraněno, z toho 1404 je ve vážném stavu. Informovalo o tom ministerstvo vnitra království.
Počet obětí otřesů byl zaznamenán v devíti provinciích a prefekturách země. Nejvíce obětí je v provinciích El Haouz (1293) a Taroudant (452), uvedlo ministerstvo. Oběti zemětřesení jsou také v Agadiru, Azilalu, Velké Casablance, Marrákeši, Tinghiru, Ouarzazate, Shishaoua, Youssoufii a některých dalších lokalitách a okresech.
Marocký král Mohammed VI. nařídil vyhlásit za oběti zemětřesení třídenní státní smutek. Rozhodnutí bylo oznámeno na schůzce k následkům zemětřesení, které předsedal panovník a které se zúčastnili někteří členové vlády a šéfové bezpečnostních složek.
Pomoc zraněným
Pro své krajany postižené ničivým zemětřesením darují krev tisíce Maročanů po celém království. V místních transfuzních centrech i v nemocnicích stojí lidé od rána ve frontách. »Je nezbytné shromáždit co největší počet vaků pro dárce krve, abychom zachránili životy a uspokojili rostoucí potřeby nemocnic,« uvedli zdravotníci.
Výzvy k aktivnímu dárcovství krve pro oběti zemětřesení šíří společenské organizace a občanští aktivisté. Ve velkých městech byla rovněž organizována sbírka základních věcí, jako jsou přikrývky a oblečení, a také potravin pro obyvatele postižených marockých provincií.
Značné škody na muzeích a mešitách
Zemětřesení způsobilo značné škody nejen na obytných domech a infrastrukturních objektech, ale také na slavných muzeích a mešitách v zemi. Nejvýrazněji se to projevilo v Marrákeši, turistickém centru mezinárodního významu a kulturním hlavním městě království, které se ukázalo být městem nejblíže epicentru katastrofy.
Někteří odborníci již nyní uznávají, že kulturní, historické a architektonické dědictví Marrákeše bylo vážně poškozeno. Mnohé škody jsou viditelné pouhým okem. Například minaret mešity Harbouche na slavném náměstí Djemaa el-Fna, který byl v roce 2001 zapsán na Seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví UNESCO, se téměř úplně zřítil. Poškozen byl i 69 metrů vysoký minaret jednoho ze symbolů Marrákeše, mešity Koutoubia postavené ve 12. století, která je uznávána jako etalon náboženských staveb v Maghrebu.
Podle Mehdiho Kotbiho, prezidenta marocké Nadace národních muzeí (FNM), zemětřesení zničilo část hmotného dědictví uloženého ve starých domech. Palác Dar Si Said, postavený v druhé polovině 19. století, v němž nyní sídlí národní muzeum tkalcovství koberců a je v něm uložena bohatá sbírka keramiky z různých dob, byl vážně poškozen. »Velká část muzejní sbírky keramiky byla poškozena,« přiznal Kotbi a dodal, že mnoho exponátů bylo rozbito.
(jb, TASS)