Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Maďarsko se dohodly na výzvě Evropské komisi (EK), aby prodloužila zákaz dovozu obilí z Ukrajiny do konce roku. Uvedl to polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Robert Telus na tiskové konferenci po jednání se zástupci čtyř zemí o prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí po 15. září.
»Vypracovali jsme společný postoj, který předložíme na příštím zasedání Rady ministrů zemědělství EU,« řekl. »Podporujeme zákaz dovozu obilí z Ukrajiny do našich zemí do konce roku. To bude náš požadavek. Znovu přicházíme s iniciativou prodloužit tento zákaz do konce roku. To je náš pevný postoj, nás všech,« zdůraznil ministr.
Pětice zemí podle něj také chce, aby byl seznam »pružný«, tj. aby státy mohly přidávat další výrobky nebo je vyškrtávat.
Podle Teluse byl od začátku letošního roku vyvezen z Ukrajiny do Polska asi jeden milion tun obilí. Od června se ukrajinské obilí na polský trh již nedostává. Před současným zákazem dovozu příliv ukrajinského obilí do Polska destabilizoval polský trh. Sklady se zaplnily obilím usazeným v zemi, ceny klesly a bezpečnost nové úrody byla ohrožena.
Již dříve polský ministr rozvoje a technologií Waldemar Buda upozornil, že Polsko hodlá prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny minimálně do konce roku 2023, i kdyby tak mělo učinit samo, bez účasti ostatních států nebo EU.
V dubnu pět středoevropských zemí (Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko) zakázalo dovoz obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Později tato opatření zrušily výměnou za rozhodnutí EK uvalit nejprve embargo na dodávky čtyř druhů obilí a olejnin – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen – z Ukrajiny do 5. června a poté do 15. září. Tranzit těchto výrobků do třetích zemí byl zachován.
(jb, TASS)