Nejméně 54 lidí v Peru přišlo od září o život v důsledku požití padělaných lihovin, které obsahovaly jedovatý metanol. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na peruánské ministerstvo zdravotnictví.
»Za září a říjen jsme zaznamenali 117 otrav metanolem, které v případě 54 lidí skončily smrtí,« uvedl Eduardo Ortega, ředitel národního epidemiologického střediska, které má na starosti rovněž prevenci a kontrolu nemocí.
»Tolik zaznamenaných případů otrav metanolem nemáme od roku 2010. Je to nejvyšší počet za poslední roky,« řekl Ortega.
V roce 2010 peruánské úřady zaznamenaly sedm případů otravy metanolem, nazývaným také metylalkohol nebo dřevitý či dřevný líh.
Ministerstvo zdravotnictví varovalo, že se metanol vyskytl ve dvou sycených nápojích s alkoholem prodávaných pod značkou Punto D Oro, vodce s příchutí marakuji (mučenky) a koktejlu piña colada. Vyzvalo výrobce, dovozce a obchodníky s lihovinami, aby v zájmu veřejnosti nepoužívali při výrobě metylalkohol ani metanol.
Případy otrav byly ohlášeny v polovině září v nejméně devíti nemocnicích v peruánské metropoli. Nemocnice Sergio Bernales v okrese Comas, který leží severně od Limy, minulý měsíc zaznamenala 25 úmrtí po požití nápojů Punto D Oro.
Metanol je často záměrně a nelegálně přidáván do alkoholických nápojů jako levnější alternativa etanolu, uvedl Methanol Institute, zastupující toto výrobní odvětví. V průmyslu se metanol používá jako rozpouštědlo, nemrznoucí směs, odstraňovač či ředidlo.
Česko zažilo metanolovou aféru v minulé dekádě. Lihoviny s jedovatou příměsí způsobily mezi podzimem 2012 a únorem 2014 celkem 48 úmrtí. Šlo o druhou nejhorší katastrofu od vzniku České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo 50 lidí.
(jb, čtk)