Lidé v Palestině protestovali proti zvyšujícím se cenám základních potravin. Palestinská samospráva pak oznámila, že bude schopna vyplatit alespoň část platů, které dluží svým zaměstnancům. Je jich zhruba 150 000 a kompletní výdělek nedostali od loňského listopadu. Důvodem je podle samosprávy zadržování peněz Izraelem.
Informovala o tom agentura Reuters. Ministerstvo financí oznámilo, že Izrael část peněz uvolnil, takže zaměstnanci dostanou 80 procent svých platů. Mezi Palestinci roste nespojenost s ekonomickou situací, protože rostou ceny základního zboží, v Hebronu se kvůli tomu konal protest.
Izrael vybírá na hranicích cla i pro Palestince a má jim peníze převádět. V roce 2018 ale přijal zákon, který mu umožňuje z těchto peněz odečítat částku, kterou samospráva platí rodinám radikálů vězněným v Izraeli za protiizraelské útoky.
Tajemník palestinské vlády Amdžad Ghánim v telefonátu zpravodaji agentury Reuters řekl, že ministerstvo financí vynakládá značné úsilí, aby přinutilo »okupační úřady (Izrael) převést palestinské peníze« samosprávě. Na finančních potížích má podle něj podíl i snižování zahraniční pomoci Palestincům.
Podle odhadu ministra financí Šukrího Bišáry zadržuje Izrael 500 milionů dolarů (11,5 miliardy Kč) z vybraných cel, každý měsíc odečítá 30 milionů dolarů. Izrael považuje platby rodinám radikálů za pomoc vrahům, což povzbuzuje k dalšímu násilí. Palestinci považují vězněné spoluobčany za hrdiny v boji za nezávislý stát a jsou přesvědčeni, že jejich rodiny si pomoc zasluhují.
Izrael každý měsíc ve prospěch samosprávy na clech vybere kolem 271 milionů dolarů. Samospráva na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy zaměstnává na 150 000 lidí a loni činil její rozpočet 330 milionů dolarů (7,6 miliardy Kč).
(čtk)