Pád SVB vyvolává znepokojení v bankovním sektoru USA a na světových trzích

Krach banky Silicon Valley Bank (SVB) se projevil nejen miliardovými ztrátami, ale také otřásl technologickým průmyslem, který byl v minulých letech lídrem v oblasti inovací, ale přesto jej po několik měsíců sužovalo propouštění a bankroty.

Malé podniky a začínající firmy, které banku využívaly jako svůj jediný bankovní účet, se ocitly v nejistotě. Investoři se snažili chránit před možným poklesem trhu. A slib americké vlády, že vkladatelům umožní přístup k jejich penězům, nemůže zastavit obavy ze systémové nákazy.

Znepokojující regulace

Odborníci tvrdili, že signály úpadku SVB mohly být odhaleny předem, kdyby zákonodárci v posledních letech nezmírnili pravidla pro některé poskytovatele úvěrů, jak uvádí ve svém článku Financial Times.

Americký Dodd-Frankův zákon vyžadoval, aby banky s aktivy nad 50 miliard amerických dolarů čelily intenzivnímu federálnímu dohledu, ale zrušením v roce 2018 se tato hranice zvýšila na 250 miliard, takže zákon nebyl schopen chránit spotřebitele před kroky bank.

Obchodníci pracují na burze New York Stock Exchange (NYSE) v New Yorku ve Spojených státech 13. března 2023. FOTO – Xinhua/Michael Nagle

Přestože objem aktiv SVB rostl závratnou rychlostí, ze 45 miliard dolarů v roce 2016 na více než 200 miliard dolarů do konce roku 2022, podle New York Times byla banka pod hranicí zátěžových testů i kapitálových a likviditních požadavků.

Zde je realita: SVB byla zatížena dlouhodobými dluhopisy, protože vsadila na nízké úrokové sazby. Americký Fed však během roku zvýšil sazby o 450 bazických bodů, aby se vypořádal s inflací.

Na vině jsou centrální banky a regulátoři, kteří nezavedli lepší standardy a nevěnovali dostatečnou pozornost úrokovým rizikům, napsal FT.

Existuje staré přísloví, že americký Federální rezervní systém zpřísňuje, dokud něco nepraskne, uvedla investiční strategička Liz Ann Sondersová v rozhovoru pro Consumer News and Business Channel. »Myslím, že toto (SVB) je jasným příkladem toho, když něco praskne.«

Bezpečnostní pracovník uvnitř pobočky banky Signature Bank v New Yorku ve Spojených státech 13. března 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Mocheng

Nervózní trhy

Krach SVB je největším bankovním úpadkem od pádu americké spořitelny Washington Mutual v roce 2008, který vyvolal vlny v globálních finančních systémech.

Americké regulační orgány v neděli uzavřely newyorskou banku Signature Bank, klíčového poskytovatele úvěrů v odvětví kryptoměn, s odkazem na systémové riziko. Rozhodnutí bylo přijato pouhých 48 hodin po krachu SVB.

Podle odhadů médií se během pondělního obchodování na evropských burzách ztratilo 291 miliard eur (311 miliard amerických dolarů).

Britská libra vystoupala na nejsilnější kurz za poslední týdny a obchodovala se za téměř 1,22 amerického dolaru. Propad »poškodil americký dolar, protože se masivně změnilo tržní hodnocení úrokových spekulací,« uvedl tržní analytik Kenny Fisher z online forexové obchodní platformy a brokerské společnosti OANDA.

Stejně tak se propadly asijské trhy, přičemž banky »nesly hlavní tíhu z prodejů kvůli obavám z nákazy v sektoru«, uvedlo francouzské médium Agence France-Presse, a podle agentury Bloomberg News se v důsledku pádu SVB za dva dny ztratila částka 465 miliard amerických dolarů.

Dříve 16. největší banku ve Spojených státech zavřeli regulátoři 10. března. SVB byla největším věřitelem v Silicon Valley a často upisovala peníze technologickým start-upům.

Tento krok přišel poté, co banka oznámila, že kvůli rostoucím úrokovým sazbám přišla o 1,8 miliardy dolarů při prodeji amerických státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami, do kterých investovala.

(Xinhua)

Předchozí článek
Další článek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy