Kvůli nedostatečně zřetelnému růstu ekonomických ukazatelů a nejistotě v mezinárodním ekonomickém vývoji se odborníkům nepodařilo najít důkazy o hospodářském oživení v Německu.
Nová studie v měsíčním bulletinu Evropské centrální banky (ECB) zveřejněná v pátek předpokládá, že razantní zvyšování úrokových sazeb centrální bankou citelně utlumí nejen inflaci, ale i hospodářský výkon v eurozóně.
Dopad zvýšení úrokových sazeb na ekonomickou aktivitu může být ještě rychlejší než vliv na pokles inflace, uvádí studie ECB k posouzení makroekonomického účinku zpřísnění měnové politiky.
Zatímco vliv na inflaci by měl vrcholit v roce 2024, dopad na růst HDP se očekává v roce 2023 a v letech 2022-2025 by mohl vést ke snížení růstu HDP v průměru o dva procentní body, uvádí studie.
»Lze předpokládat, že německá ekonomika, která je obzvláště silně provázána s ostatními ekonomikami, pocítí tento brzdný efekt velmi zřetelně,« napsal německý ekonomický list Handelsblatt.
Pozitivní signály nepřinesly ani nedávné ekonomické údaje a prognózy.
Maloobchodní obrat v Německu se v březnu oproti únoru reálně snížil o 2,4 %, uvedl počátkem měsíce Spolkový statistický úřad (Destatis).
Průmyslová výroba se v březnu oproti předchozímu měsíci rovněž snížila o 3,4 procenta, což podle Destatisu vedlo k celkovému poklesu produkce v rámci celého Německa.
List Handelsblatt označil tyto údaje za »negativní zprávu z německého průmyslu«, neboť průmyslová výroba je jedním z »pevných ukazatelů« ekonomické dynamiky.
Leibnizovo centrum pro evropský hospodářský výzkum (ZEW) v úterý uvedlo, že index podnikatelské nálady ZEW pro Německo zaznamenal v aktuálním průzkumu v květnu výrazný pokles a poprvé od prosince 2022 se dostal do záporných hodnot.
Podle německého ekonomického časopisu Wirtschaftswoche odráží negativní údaj rozšířený pesimismus investorů a je nižší než očekávání analytiků.
»Odborníci na finanční trhy očekávali v příštích šesti měsících zhoršení již tak nepříznivé ekonomické situace,« komentoval situaci prezident ZEW Achim Wambach a vyjádřil obavu, že německá ekonomika může zažít mírnou recesi.
Podle Wambacha k poklesu index podnikatelské nálady přispělo očekávání budoucího zvýšení úrokových sazeb.
Kromě toho podle něj znejisťuje výhled světové ekonomiky také to, že v příštích týdnech by mohlo dojít k platební neschopnosti USA.
Dalším faktorem, který přispívá k nejistotě na světové hospodářské scéně, je geopolitické napětí, které by mohlo být dále zesíleno případným nárůstem protekcionistických opatření, uvedl Ludovic Subran, hlavní ekonom společnosti Allianz poskytující finanční služby, s odkazem na vývozní omezení uvalená Spojenými státy a možné regulace investic.
»Panuje zde vysoká nejistota (v německé ekonomice),« uvádí se v nejnovější zprávě Mezinárodního měnového fondu o jeho misi v Německu a dodává, že Německo se bude muset přizpůsobit novému standardu, který se vyznačuje stárnutím populace, neustálými požadavky na řešení klimatických změn a zvýšenými riziky geoekonomické fragmentace.
(Xinhua)