Vědci z Etiopie a USA zjistili, že přirozený nadbytek fluoridu v podzemních vodách na etiopském venkově ovlivňuje duševní vývoj místních dětí. Výsledky vědců byly zveřejněny v článku v časopise Neurotoxicology and Teratology.
»Jak nadbytek fluoridu v pitné vodě ovlivňuje kognitivní vývoj a funkce dětí, bylo v posledních letech podrobně zkoumáno. My jsme takovou souvislost potvrdili v observační studii duševního vývoje dětí ve věku 5 až 14 let žijících na venkově v Etiopii, kde podzemní voda obsahuje přirozený nadbytek fluoridu,« uvádí se ve studii.
K tomuto závěru dospěl tým vědců pod vedením docenta Tulane University v USA Tewodrose Godeba ve studii, které se zúčastnily děti z Velké příkopové propadliny v jižní Etiopii. Místní podzemní voda obsahuje přibližně 5 až 10krát více fluoridu, než doporučuje WHO pro prevenci zubního kazu.
Takto silný nadbytek fluoridu ve vodě by podle mnoha vědců mohl potenciálně negativně ovlivnit vývoj nervové soustavy. Godebo a jeho kolegové to testovali, za tímto účelem měřili koncentrace fluoridu ve vodě a v těle 74 etiopských dětí žijících v údolí Great Rift Valley a jeho okolí.
Vědci u těchto dětí také provedli sérii testů inteligence a požádali je, aby nakreslily detailní obrázek člověka, osla nebo svého domova. Výsledky těchto testů vědci porovnali s rozdíly v koncentraci fluoridu u dětí z osmi různých oblastí Etiopie.
Nadbytek fluoridu a inteligence dětí
Jak se ukázalo, nadbytek fluoridu v pitné vodě měl skutečně negativní vliv na kognitivní vývoj dětí. Například pětinásobek jeho doporučené koncentrace byl statisticky spojen s 25procentním zhoršením kresebných schopností dětí a také s 42procentním nárůstem počtu chyb v inteligenčních testech.
Vývojové zpoždění bylo ještě výraznější u dětí z regionů, kde byla koncentrace fluoridu v pitné vodě desetkrát vyšší, než doporučuje WHO. Rozdíly byly zvláště výrazné při kreslení osla – tento úkol malí obyvatelé etiopských regionů s nejvyšším nadbytkem fluoridu zvládali jen velmi zřídka.
Jak autoři naznačují, podobné problémy jsou charakteristické i pro děti z jiných oblastí světa s nadbytkem fluoridu v pitné vodě. V takových podmínkách dnes žije přibližně 200 milionů lidí. To by se mělo brát v úvahu při provádění výzkumu a vypracovávání opatření zaměřených na zlepšení vývojových podmínek dětí, uzavřeli vědci.
(cik, TASS)