Plány německé vlády na ochranu životního prostředí odporují zdravému rozumu a vyžadují velmi vysoké výdaje daňových poplatníků. Takový názor vyjádřil místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Jens Spahn v pondělním rozhovoru pro televizní stanici ARD.
Podle něj vládnoucí koalice realizuje klimatický program »tím, že od občanů požaduje příliš mnoho«. Jako příklad politik uvedl zákon o vytápění, který podle něj nesplňuje »ekonomické požadavky«. Plán nemá ani většinu v parlamentu, uvedl zpravodaj kanálu. »Každému je jasné, že miliardovými výdaji se cíle efektivně nedosáhne,« dodal.
Mluvčí opozice se vyslovil pro »alternativní opatření na ochranu přírody, která by vyžadovala podstatně méně peněz a měla větší podporu veřejnosti«. Jako jeden z možných kroků označil Spahn návrat k provozu jaderných elektráren.
Německá vláda 19. dubna představila návrh zákona iniciovaný ministrem hospodářství a ochrany klimatu Robertem Habekem (Zelení), podle kterého bude muset být od příštího roku každý nově instalovaný topný systém z 65 procent poháněn zelenou energií. Je to považováno za důležitý krok k dosažení klimatické neutrality Německa do roku 2045. Podle průzkumů veřejného mínění téměř každý druhý Němec projekt nepodporuje kvůli vysokým nákladům, které by dopadly na daňové poplatníky.
(TASS)