Odhaleno tajemství nálezu 340 let staré lodi

Britští výzkumníci oznámili, že nalezli a úspěšně identifikovali přes 340 let starý vrak královské válečné lodi Gloucester, na níž se v roce 1682 plavil Jakub Stuart, budoucí král Anglie, Irska a Skotska Jakub II. Nastávajícímu panovníkovi se podařilo z potápějící se lodi těsně uniknout. Výzkumná skupina vrak lodi nalezla východně od anglických břehů již před 15 lety. Objev ale drželi v tajnosti, aby nebyl v mezinárodních vodách poškozen, napsala agentura Reuters.

»Tento objev může zásadně změnit naše chápání sociální, námořní a politické historie 17. století,« uvedla Claire Jowittová, profesorka moderní kulturní historie na Východoanglické univerzitě. »Jelikož se loď potopila velice rychle, nikdo nestihl nic zachránit,« řekla historička a vysvětlila, že vrak je díky tomu »skvělou časovou schránkou«, která obsahuje námořnické vybavení, osobní věci posádky nebo třeba láhve s vínem, jejichž obsah je netknutý.

Vrak lodi Gloucester objevili v roce 2007 bratři Julian a Lincoln Barnwellovi, jejich dnes již zesnulý otec se dva jejich přáteli, po čtyřletém pátrání, které zahrnovalo oblast o rozloze více než 9 260 kilometrů čtverečních a to 45 kilometrů od města Great Yarmouth v Norfolku. Šlo o jejich tehdy čtvrtou potápěčskou sezónu, ve snaze vrak najít, a skupina »už začínala věřit, že loď nikdy nenajde«, řekl Lincoln.

»Jako první jsem viděl velký kanón, jak leží v bílém písku. Bylo to úžasné, nádherné a vzrušující, jelikož v ten moment jsme byli jediní na světě, kdo věděl, kde se ten vrak nachází. Na to nikdy nezapomenu,« ujistil Lincoln.

Loď Gloucester byla postavena v roce 1652 pro anglické námořnictvo, které ji použilo v anglo-španělské válce v letech 1654 až 1660 i ve druhé a třetí anglo-nizozemské válce. V roce 1682 6. května loď s Jakubem Stuartem, budoucím anglickým a irským králem Jakubem II. a zároveň budoucím skotským králem Jakubem VII. na palubě narazila na písčinu a začala se potápět.

Stuart se s kapitánem hádal o navigaci lodi v nebezpečné oblasti a oddaloval evakuaci až do poslední chvíle. Za to zaplatilo životem až 250 členů posádky, kteří podle protokolu nesměli opustit loď dříve než příslušník královského rodu. Za potopení lodi nepřijal Stuart žádnou zodpovědnost, naopak z něj vinil kapitána James Ayrese a dožadoval se jeho okamžitého oběšení. Ayres nakonec stanul před vojenským soudem a byl uvězněn. »S ohledem na ztracené lidské životy, jak ty obyčejné, tak ty privilegované, to byla ohromná tragédie,« řekla Jowittová. »Celý příběh poslední plavby Gloucesteru i toho, co následovalo po ní, si zaslouží odvyprávět. Nese v sobě kulturní i politický odkaz,« dodala historička.

Z vraku bylo vyzdviženo mnoho artefaktů, včetně oblečení, bot a lodního zvonu, který se v roce 2012 ukázal být klíčovým vodítkem pro potvrzení, že vrak je skutečně Gloucester. Výstava artefaktů nalezených na vraku Gloucesteru je naplánovaná na jaro 2023. Bude k vidění v hradním muzeu ve městě Norwich ve východní Anglii.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/heguardian.com/University of East Alglia/PA

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy