Podle humanitární agentury OSN se od začátku války mezi Izraelem a Hamásem alespoň jednou přestěhovalo přibližně 90 % obyvatel pásma Gazy.
Andrea De Domenico, vedoucí agentury OSN OCHA na palestinských územích, uvedl, že se předpokládá, že v Gaze je vysídleno asi 1,9 milionu lidí.
»Odhadujeme, že devět z deseti lidí v pásmu Gazy bylo od října alespoň jednou, ne-li bohužel až desetkrát, vnitřně vysídleno,« řekl novinářům.
»Předtím jsme odhadovali 1,7 milionu, ale od tohoto čísla jsme měli operaci v Rafáhu a měli jsme další vysídlení z Rafáhu,« vysvětlil nárůst. »Pak jsme měli také operace na severu, které také přesunuly lidi,« dodal. Řekl, že tyto vojenské operace donutily lidi znovu a znovu přenastavovat své životy.
»Za těmito čísly se skrývají lidé, kteří mají strach. A měli pravděpodobně sny a naděje; čím dál tím méně, obávám se, že dnes bohužel,« řekl De Domenico. »Lidé byli v posledních devíti měsících přesouváni jako pěšáci v deskové hře.«
Uvedl, že pásmo Gazy bylo izraelskými vojenskými operacemi rozděleno na dvě části, přičemž OCHA odhaduje, že na severu obléhaného území žije 300 000-350 000 lidí, kteří nemohou odejít na jih.
Mezitím dodal, že od začátku války se podařilo opustit pásmo Gazy odhadem 110 000 lidí, než byl začátkem května uzavřen přechod Rafáh do Egypta.
De Domenico uvedl, že někteří zůstali v Egyptě, zatímco jiní se od té doby přesunuli dál.
Historicky nejkrvavější válka v Gaze vypukla poté, co 7. října při útoku Hamásu na jižní Izrael zahynulo 1195 lidí, většinou civilistů, uvádí agentura AFP na základě izraelských údajů.
Izraelská odvetná ofenziva od té doby zabila nejméně 37 953 lidí, rovněž převážně civilistů, podle údajů ministerstva zdravotnictví na území ovládaném Hamásem.
(cik)