Země účastnící se Komplexní a progresivní dohody o Transpacifickém partnerství (CPTPP) potvrdily přistoupení Spojeného království k této organizaci. V neděli to oznámil novozélandský premiér Chris Hipkins.
»Přistoupení Spojeného království ke Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství je pro region skvělou zprávou,« uvedl Hipkins s tím, že účast Spojeného království v CPTPP »rozšíří ekonomické možnosti regionu pro další růst a rozvoj«. Jeho prohlášení bylo zveřejněno na internetových stránkách novozélandské vlády.
Novozélandský ministr pro růst obchodu a vývoz Damien O’Connor uvedl, že »účast Spojeného království v asociaci posílí obchodní systém založený na pravidlech v regionu, poskytne větší jistotu a posílí regionální dodavatelské řetězce pro obchod«. »Noví partneři, jako je Spojené království, přidávají dohodě na hodnotě a ukazují, že tato organizace je i nadále důležitým prvkem globální obchodní architektury,« uvedl v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách novozélandské vlády.
Již dříve dohodu o připojení k USPTO oznámil šéf britské vlády Rishi Sunak. Zdůraznil, že jednání s ostatními členy partnerství trvala téměř dva roky. Později schválení britské žádosti o přistoupení oznámilo Japonsko, které sdružení předsedá.
Spojené království se tak stalo prvním novým členem partnerství od jeho založení. Původní dohoda o TPP byla po sedmi letech jednání uzavřena 6. února 2016 na Novém Zélandu. Dokument podepsali zástupci 12 států – Austrálie, Bruneje, Japonska, Kanady, Chile, Bruneje, Malajsie, Mexika, Nového Zélandu, Peru, Singapuru, Spojených států a Vietnamu. Donald Trump však ihned po nástupu do funkce prezidenta USA v roce 2017 oznámil odstoupení země od TPP. V důsledku toho zbývajících 11 států podepsalo nový dokument o zóně volného obchodu, Komplexní a progresivní dohodu o Transpacifickém partnerství.
(TASS)