Norsko testuje zařízení na zachytávání invazivního lososa tichomořského

Na norské řece Storelva bylo instalováno zařízení, které umožňuje lososům atlantským plout dál proti proudu, zatímco lososy tichomořské, kteří jsou v této oblasti invazním druhem, zadržuje. Automatický filtrační systém využívá umělou inteligenci a má prý vysokou úspěšnost.

Tichomořský losos byl vysazen do Bílého moře u severních břehů evropské části Ruska v 50. letech minulého století. Následně se s mořskými proudy rozšířil podél pobřeží v severovýchodním Norsku a pokračoval až k jižnímu pobřeží a začal ničit místní ekosystémy. Jako invazivní druh do regionu zavlekl nové choroby a vzhledem k jeho rychlému rozmnožování (jeho reprodukční cyklus je dvouletý) a agresivnímu boji o potravu nyní hrozí, že by ve stovkách norských řek mohl vytlačit původní lososy atlantské (obecné).

Původní losos atlantský se rok po vylíhnutí v norských sladkých vodách stěhují do oceánu, kde stráví jednu až tři zimy, než se vrátí do sladké vody, aby se vytřeli.

V posledních desetiletích však populace norských volně žijících lososů atlantských pomalu klesá a nyní je nižší o čtvrtinu. V důsledku toho Norsko zavedlo přísné denní a čtvrtletní limity lovu a povzbuzuje více rybářů k přístupu »chyť a pusť« lososa atlantského.

V roce 2019 se počet ulovených jedinců lososa tichomořského sportovními rybáři vyšplhal na 13 900 kusů, a v roce 2021 vyskočily na rekordních 111 700 kusů, což je 57 procent všech lososů ulovených v Norsku.

Technologické řešení, které by dokázalo automaticky identifikovat různé druhy ryb a následně odfiltrovat invazní druhy, nalezla čínská společnost Huawei společně s loveckým a rybářským sdružením oblasti Berlevaag (BJFF).

V roce 2021 byly v rámci projektu dokončeny dvě fáze. Nejprve byly vyvinuty algoritmy umělé inteligence pro identifikaci druhů ryb. Poté v červenci 2021 společnosti Huawei a BJFF nainstalovaly v řece Storelva monitorovací stanici s podvodní kamerou, která poskytuje nepřetržitý videopřenos a vygenerovala desítky tisíc snímků. Hardware ve spojení s algoritmem dokáže podle firmy Huawei identifikovat lososa obecného s 90 procentní přesností. Zařízení je vybaveno mechanickou bránou, která proti proudu řeky pouští pouze lososy atlantské a lososy masu, aby mohli dokončit třecí migraci. Tichomořský losos je zachycen v nádrži a poté odstraněn.

»Norští divoce žijící lososi jsou ohroženi jinými druhy, včetně tichomořských lososů a rybami uniklých z lososích farem. Konkrétně lososi uniklí z farem jsou geneticky méně rozmanití než volně žijící lososi, a tím oslabují po křížení genom volně žijících druhů. Monitorovací systém využívající umělou inteligenci tomu pomáhá zabránit,« uvedl představitel BJFF Tor Schulstad.

Data, která systém shromažďuje, rovněž expertům poskytují přesnější informace o migračním chování ryb, monitorují různé typy rybí populace, a pomáhají vyvinout opatření, která brání nadměrnému rybolovu.

Tento koprodukční pilotní projekt je nadějný, protože jeho řešení problému je šetrné k životnímu prostředí. Je pravděpodobné, že ho bude možné použít i na dalších podobných řekách v Norsku a Evropě, které čelí hrozbě invazních druhů.

 (mac)

FOTO – huawei.com, huawei/Bendik Skogli, NRK/Nils Johan Porsanger

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy