Rozvíjením společných hodnot lidstva a posilováním rovnoprávné výměny mezi různými civilizacemi mohou dnešní země budovat lepší svět a řešit globální výzvy, zdůraznili úředníci a vědci na fóru o civilizacích ve východní Číně.
Deváté Nišanské fórum o světových civilizacích se konalo ve středu při slavnostním zahájení ve městě Čchüfu ve východočínské provincii Šan-tung, rodném městě starověkého čínského mudrce Konfucia.
Na fóru se sešli úředníci a vědci z domova i ze zahraničí, aby přijali Konfuciovu moudrost a prozkoumali společné hodnoty lidstva napříč různými civilizacemi. Letošní fórum, které potrvá až do čtvrtka a nese téma »Společné hodnoty celého lidstva a společenství lidského osudu«, přilákalo více než 300 zahraničních hostů, včetně zahraničních hodnostářů, zástupců mezinárodních organizací a vyslanců v Číně.
Budovat lepší svět
Fórum bylo zahájeno v širším kontextu, neboť letos si připomínáme 10. výročí koncepce »globálního společenství společné budoucnosti«, kterou navrhla Čína.
Informační kancelář čínské Státní rady vydala v úterý bílou knihu s názvem Globální společenství sdílené budoucnosti: v níž se zdůrazňuje, že tato koncepce má hluboké kořeny v hlubokém kulturním dědictví Číny a v její jedinečné zkušenosti s modernizací a že se v ní projevují časem ověřené historické tradice Číny, výrazné charakteristiky doby a bohatství humanistických hodnot.
V projevu na zahajovacím ceremoniálu devátého Nišanského fóra světových civilizací vyzval Shohrat Zakir, místopředseda Stálého výboru 14. celostátního shromáždění lidových zástupců, k respektování rozmanitosti civilizací, energickému posilování společných hodnot lidstva a podpoře budování globálního společenství společné budoucnosti s cílem vybudovat lepší svět.
Vědci zabývající se čínskou filozofií, kteří se fóra zúčastnili, se v souladu se Zakirem domnívali, že fórum prosazuje společné hodnoty lidstva, realizaci výměn a dialogů mezi různými civilizacemi se širokým rozhledem a učení se ze všech vynikajících civilizačních úspěchů, což klade důraz na využití jednoty k rozpuštění rozdělení, spolupráce tváří v tvář konfrontaci a tolerance, která nahrazuje výlučnost.
Rovná výměna a vzájemné učení
Od svého založení v roce 2010 se Nišanské fórum světových civilizací, které úspěšně proběhlo již na osmi zasedáních, zaměřuje na dialog různých civilizací světa a stále více se stává důležitou platformou pro podporu dědictví a rozvoje tradiční čínské kultury, přenášení společných hodnot lidstva a zintenzivnění mezinárodních humanistických výměn a spolupráce.
Dialog, výměna a rozmanitost patřily ke klíčovým slovům témat předchozích fór Nišan a odborníci a vědci z různých kulturních prostředí po bouřlivých diskusích dospěli ke shodě, že respekt, rovnost a vzájemné uznání jsou cestou k mírovému soužití a společnému rozvoji různých civilizací.
»V době, kdy jsou budoucnost a osudy národů úzce propojeny, bude téma 9. nišanského fóra o světových civilizacích stále věnováno realizaci inkluzivního soužití, výměně a vzájemnému porozumění mezi různými civilizacemi,« řekl Liu Tching-šan, zástupce ředitele Světového centra konfuciánských studií Nišan.
Učenci se rovněž domnívali, že letošní fórum, které se zaměřuje na společné výzvy, jimž lidstvo čelí, a na budování lepší budoucnosti lidstva, by mělo prozkoumat proveditelná řešení těchto otázek.
Vzhledem k tomu, že dnešní svět prochází velkými změnami, které nemají obdoby již sto let, poskytne rovnocenná výměna a vzájemné učení mezi různými civilizacemi lidstvu mocné duchovní vedení při řešení problémů doby a realizaci společného rozvoje, poznamenal Zakir na zahajovacím ceremoniálu.
(pr)