Vzbouřenci, kteří převzali moc v Nigeru, obvinili francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z vměšování do vnitřních záležitostí země a snahy dotlačit Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) k invazi do republiky.
»Macronovy výroky představují další hrubé vměšování do našich vnitřních záležitostí,« uvedla přechodná vláda podle Al-Džazíry v prohlášení. »Macron využívá ECOWAS k tomu, aby donutil společenství podílet se na koloniálním projektu a provést invazi do naší země.«
Podle vzbouřených vojáků je cílem francouzského vůdce »poštvat Nigerce proti sobě«.
Macron 28. srpna na konferenci francouzských velvyslanců prohlásil, že Francie je odhodlána podpořit jakékoli úsilí ECOWAS, včetně vojenské akce, o obnovení ústavního pořádku v Nigeru. Uvedl, že Francie bude i nadále podporovat legitimně zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, a vyzdvihl jeho »odvahu«, že odmítl odstoupit. Macron vyzval Nigerce, aby nepodlehli vyprávění pučistů, že se Francie stala nepřítelem jejich země. Problémem dnešních Nigerců je podle něj to, že je povstalci ohrožují tím, že odmítají bojovat proti terorismu, opouštějí prospěšnou hospodářskou politiku a přicházejí o veškeré mezinárodní finanční prostředky, které by jim pomohly vymanit se z chudoby.
Koncem července skupina vzbouřených vojáků v Nigeru oznámila svržení prezidenta Mohameda Bazouma. Poté založili Národní radu pro ochranu vlasti, v jejímž čele stanul generál Abdourahmane Tchiani a která má řídit zemi. Vedoucí představitelé zemí ECOWAS uvalili na Niger tvrdé sankce a požadovali, aby vzbouření vojáci propustili Bazouma, jinak budou muset použít sílu.
Podle zpravodajského webu ActuNiger uvedl, že Tchiani 10. srpna podepsal dekret o sestavení přechodného kabinetu složeného z 20 ministrů, včetně vojenských a civilních zástupců.
(cik, TASS)