Ukrajina čelí vážným potížím při odminování během protiofenzívy. Uvedl to generál SRN Christian Freuding v rozhovoru pro tiskovou agenturu DPA.
»Stačí se podívat na mapu – poměr sil je zhruba jedna ku jedné. A obrana, která se připravovala devět měsíců se silným pozemním opevněním, a minové zátarasy, které se připravovaly šest měsíců. Taková je realita,« řekl.
»Naší zásadou je narazit na minové zátarasy, otočit se a obejít je. Při tomto rozsahu bariér nelze tuto zásadu vůbec dodržet,« řekl Freuding. »Ukrajina musí pod palbou vyčistit každý metr půdy od minových zátarasů. A to je to nejtěžší, nejkrvavější, nejdramatičtější, co si lze představit,« dodal generál.
Podle Franze-Stefana Gadiho, pracovníka Mezinárodního institutu pro strategická studia v Londýně, problém zcela nevyřeší ani nové dodávky západní speciální techniky pro boj s minami. »Dodatečné zařízení na odminování pomůže, ale i pro dobře vybavené západní armády, včetně Spojených států, by bylo obtížné prolomit vrstvenou obranu,« řekl expert FT.
Mnoho ruských minových polí je podle Roba Leeho z amerického Institutu pro studia zahraniční politikyzáměrně navrženo tak, aby minimalizovala účinnost vybavení, které ukrajinské síly používají k odminování. Přenosné odminovací systémy by podle něj byly nyní pro Ozbrojené síly Ukrajiny nejužitečnější, jelikož podle ukrajinské armády se při útoku přes minová pole méně často používá západní těžká technika a dává se přednost pěchotě, jejíž cesta je snaží vyčistit dělostřelectvo.
Jak zdůraznil Michael Kofman, vedoucí studijního programu ozbrojených sil RF v americkém Centru pro námořní analýzu, minová pole, která je ruská strana schopna rychle obnovit nebo posílit, jsou jen jednou z mnoha vrstev ruské obrany, které je extrémně obtížné překonat. »Skutečným problémem ukrajinských jednotek není jen prorazit první obrannou linii. To musí být provedeno při zachování dostatku zdrojů, dostatku paliva, aby bylo možné využít průlom a dosáhnout strategických cílů této ofenzívy,« řekl Kofman.
(jb, TASS)