Několik německých odborových svazů varovalo před vážnými problémy v důsledku rostoucího nedostatku zaměstnanců ve veřejném sektoru, například v daňových úřadech a vězeňství.
»Generace baby boomu (lidé narození přibližně v letech 1946 až 1964) již odchází do důchodu. Od roku 2028 to bude mnohem horší,« řekl deníku Bild am Sonntag Florian Köbler, předseda německého daňového svazu. Jedním z problémů jsou podle něj »neatraktivní pracovní podmínky v nuzných kancelářích s průměrným platem«. »Bez dostatečných daňových příjmů hrozí, že stát ztratí akceschopnost,« dodal Köbler. Podle daňových odborů odejde do roku 2035 do důchodu každý druhý daňový úředník a do roku 2030 bude chybět 40 000 státních zaměstnanců.
Podobně se vyjádřil i René Müller, šéf německého spolkového svazu věznic. »Pokud se bude situace nadále zhoršovat, nebudeme již schopni spravedlivě plnit naše veřejné povinnosti,« upozornil.
Mezinárodní poradenská společnost McKinsey odhaduje, že do roku 2030 bude v zemi chybět přibližně 840 000 zaměstnanců na plný úvazek. Před důsledky hrozícího nedostatku zaměstnanců ve státní správě varoval před několika dny také Ulrich Silberbach, šéf druhého největšího německého sdružení státních zaměstnanců DBB.
Koncem července informovali odborníci z Institutu pro výzkum trhu práce a profesí Spolkové republiky Německo (IAB), že v důsledku nedostatku personálu se zatížení německého trhu práce v letech 2010-2022 více než ztrojnásobí. Podle výsledků studie IAB připadalo v polovině roku 2022 v zemi na jednoho uchazeče pouze 0,56 volných pracovních míst, ačkoli v roce 2010 to bylo 0,17. Odborníci konstatovali, že pro německé podniky je »stále obtížnější najímat vhodné zaměstnance«.
(jb, TASS)