Německo potřebuje 86 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu (LNG) ročně, kontrakty zatím poskytují pouze 75 miliard metrů krychlových. Podle dnešního vydání listu Bild am Zontag, to znamená, že Německo potřebuje 11 miliard metrů krychlových zemního plynu.
Příslušné statistické údaje jsou podle listu uvedeny v dopise Roberta Habeka, ministra hospodářství a ochrany klimatu, který obdržel rozpočtový výbor Spolkového sněmu.
»Stále není jasné, jak lze dovoz LNG zvýšit,« uvedl v této souvislosti Mark Helfrich z energetického bloku Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie. Na tom podle něj závisí, jak Německo zvládne příští topnou sezónu.
Helfrich uvedl, že při nedostatku LNG bude třeba na podzim opět šetřit energií. »Pro hospodářství to bude znamenat omezení výroby,« naznačil.
V Německu již byly otevřeny dva mobilní terminály pro příjem LNG. Další dvě přijímací zařízení LNG by měla přibýt v následujících měsících. Odhaduje se, že čtyři terminály přijmou 33 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Přitom jen Nord Stream dodal v roce 2021 přibližně 60 miliard m3 plynu. První stacionární terminál LNG v Německu má být dokončen až v roce 2026.
Potrubní plyn z Ruska do Německa po sabotáži plynovodu Nord Stream neproudí.
(jb, TASS)