Německo by mohlo podle dnes představeného vládního návrhu povolit rekreační užívání marihuany. Dospělý člověk by si tak mohl legálně pořídit a zkonzumovat až 30 gramů této omamné látky. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha.
Cílem návrhu je podřídit výrobu a obchod s konopím veřejné kontrole, uvedl Lauterbach na tiskové konferenci, kde návrh na legalizaci marihuany prezentoval. V souladu se zákonem by měl být nákup, držení a konzumace »20 až 30 gramů« pro osobní spotřebu. Osobám mladším 18 bude užívání této drogy nadále zapovězeno.
Plán legalizace marihuany je výsledkem dohody, kterou loni uzavřely strany německé vládní koalice. Podle ní by měl být uveden do praxe ještě během čtyřletého funkčního období současné vlády. »Pokud vše půjde dobře, legalizace by se mohla odehrát v roce 2024,« řekl podle agentury AFP sociálnědemokratický ministr.
Reforma, která by z Německa učinila v tomto ohledu jednu z nejliberálnějších zemí v Evropě, má podle Lauterbacha za cíl dosáhnout lepší ochrany dětí a mladých lidí, neboť dosavadní přístup podle něj nebyl účinný.
Povolení i omezeného pěstování
Podle vládního plánu by se mělo stát legálním také pěstování marihuany pro vlastní potřebu, byť v omezeném rozsahu. Probíhající vyšetřování a trestní řízení související s užíváním marihuany by byly ukončeny. Vláda se rovněž chystá zavést zvláštní spotřební daň a vést osvětovou kampaň týkající se užívání marihuany.
Lauterbach upozornil, že osud reformy bude záviset na postoji Evropské komise. Pokud EK německý vládní návrh neschválí, nestane se zákonem, řekl.
Mnoho evropských zemí včetně Německa či Česka již dříve legalizovalo marihuanu pro omezené léčebné účely. Jiné země zrušily za užívání marihuany trestní postihy, ale zároveň ho nezlegalizovaly.
Státy, které povolují rekreační užívání či prodej marihuany:
• Rekreační užívání či prodej marihuany je legální v sedmi zemích světa a v několika státech USA – Uruguayi, Kanadě, JAR, Mexiku, Thajsku, na Maltě a v Gruzii. Komerční prodej pro rekreační užívání je legální v Kanadě, Thajsku a Uruguayi.
• Ve Spojených státech je na federální úrovni marihuana ilegální. Užívání marihuany pro rekreační účely bylo dosud povoleno v 19 státech, dvou teritoriích a ve washingtonském federálním distriktu.
• V roce 2013 povolila Uruguay jako první země světa pěstování, užívání i prodej marihuany. Zákon vstoupil v platnost 6. května 2014. V červenci 2017 byl v zemi zahájen volný prodej marihuany v lékárnách pod státním dozorem.
• První zemí ze skupiny vyspělých států G7, která povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí, se v říjnu 2018 stala Kanada. Kanaďané si mohou zakoupit marihuanu v obchodech či si ji objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí.
• V červenci 2018 ústavní soud v Gruzii označil veškerý postih za užívání marihuany i bez lékařského předpisu za neústavní, čímž fakticky legalizoval rekreační kouření drogy. Prodej a držení marihuany ve větším množství ale v zemi zůstává nadále trestným činem.
• Užívání a pěstování marihuany pro vlastní potřebu a v soukromí zlegalizoval v září 2018 také ústavní soud v Jihoafrické republice.
• Loni v prosinci se Malta stala první evropskou zemí, která do své legislativy včlenila legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely; parlament to schválil 14. prosince 2021.
(jb, čtk)