Německo zvažuje vyvlastnění části plynovodu Nord Stream 2 a její přeměnu na přípojku pro terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Baltského moře. Pokud by Německo tento krok učinilo, bylo by to v první řadě záležitostí právníků, reagoval Kreml prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova.
O záměru dnes informoval časopis Der Spiegel. Ministerstvo hospodářství podle časopisu posuzuje možnost vyvlastnění části plynovodní soustavy na německém území a její odříznutí od zbytku plynovodu.
Produktovodem Nord Stream 2 měl původně po dně Baltského moře z Ruska do Německa proudit ruský plyn. Před začátkem válečného konfliktu na Ukrajině mu k uvedení do provozu chyběla už jen zelená německých regulačních úřadů. Po začátku války německý kancléř Olaf Scholz konstatoval, že udělení souhlasu k provozu není kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině možné.
Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream, který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 2 a za kterým stojí stejní provozovatelé. Mezi nimi jsou vedle ruského Gazpromu i firmy z Evropské unie, a to z Německa, Francie a Nizozemska.
Dodávky plynovodem Nord Stream 1 ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy, které zavinil sankce Západu.
(ici)