Rostoucí cla ze strany Spojených států ztěžují německým firmám vývoz do této země, což podle Hermanna Simona, renomovaného německého ekonoma známého jako otce teorie »Skrytých šampionů«, zvyšuje potřebu posílit obchodní vazby mezi Evropou a Čínou.
»S příchodem cel z Ameriky je obtížnější do ní exportovat a nyní musíme zintenzivnit naše obchodní vztahy mezi Evropou a Čínou,« řekl Simon v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.
»Pokud ztratíme podíl na americkém trhu, musíme ho najít jinde,« dodal Simon s tím, že většina německých firem je v Číně velmi úspěšná a je spokojena s výsledky, kterých v této zemi dosáhla.
Ve dnech 23.–25. března vedl Simon delegaci více než 20 zástupců německých podniků a konzultačních institucí na návštěvě měst Che-fej a Bozhou ve východočínské provincii An-chuej.
Během cesty delegace navštívila závody na výrobu vozidel na novou energii (NEV), trh s tradičními čínskými léčivými bylinami a průmyslový park pro výrobu autodílů, přičemž hledala nové příležitosti pro čínsko-německou spolupráci.
»S ohledem na cla ve Spojených státech bude čínský trh do budoucna důležitější, protože potřebujeme svobodný obchod ve světě,« uvedl Hannes Schleeh, prezident Mezinárodní asociace skrytých šampionů, a dodal, že čínský trh je otevřený pro německé »skryté šampiony« – což znamená, že budou v Číně investovat a podnikat více.
Odborníci uvedli, že uprostřed rostoucích globálních nejistot přitahuje čínský neustále se otevírající trh a rozvíjející se průmyslová odvětví stále více německých firem k dalším investicím v Číně.
Pozoruhodné je, že ohromujících 92 procent členských firem Německé obchodní komory v Číně plánovalo pokračovat ve svém působení v zemi, což podle prosincové zprávy komory z roku 2024 podtrhuje trvalý význam tohoto trhu pro německé podniky.
Helmut Heuser, generální ředitel společnosti Wurth Electronic (Shenyang) Co., Ltd., nastínil plány své společnosti pro příští roky: »Více investujeme v Číně do lokalizace výroby a projektového řízení a myslím, že v příštích 10 letech zde bude mnoho investic, abychom zůstali blízko našim zákazníkům.«
»Když úzce spolupracujeme s čínskými podniky, je to ve skutečnosti situace výhodná pro obě strany,« řekl Heuser, který v Číně žije více než 30 let.
Na rozdíl od Heusera je Klaus Benecke v Číně nováčkem, ale byl fascinován tamními technologiemi v oblasti umělé inteligence a vývoje softwaru.
»Vyvinuli jsme datový model a doufám, že jej nyní dokážeme urychlit s pomocí čínských vývojářů,« řekl Benecke, generální ředitel společnosti Benecke System, a zmínil přitom čínské pokroky v oblasti AI, jako je například DeepSeek.
Německo za poslední dva roky realizovalo v Číně rekordní investice, zejména při zakládání výzkumných a vývojových center. Simon poznamenal, že Čína má nejlepší kompetence v mnoha oblastech.
Michael Bose, vedoucí mezinárodního oddělení Automotive Cluster Berlin-Brandenburg, zdůraznil pozoruhodný pokrok Číny v automobilovém sektoru.
»Pečlivě sleduji vývoj čínského automobilového průmyslu, zejména v oblasti NEV, již více než deset let a mohu potvrdit, že čínská elektrická vozidla nyní vykazují světovou technologickou úroveň. Splňují německé standardy kvality a zároveň určují směr v oblasti inteligentních propojených vozidel, což představuje cenné příležitosti k učení pro německé automobilky,« uvedl Bose.
Čínští výrobci jedinečně spojují desetiletí inženýrských zkušeností v automobilovém průmyslu s průlomovými softwarovými inovacemi, čímž vytvářejí úrodnou půdu pro čínsko-německou spolupráci, dodal Bose.
Čína bude motivovat zahraniční investory, aby zvyšovali své reinvestice v zemi, a zajistí rovné zacházení pro podniky se zahraničním kapitálem, uvádí letošní zpráva o práci vlády.
V roce 2024 bylo v Číně založeno celkem 59 080 nových podniků se zahraniční účastí, což představuje meziroční nárůst o 9,9 procenta. Za posledních pět let se míra návratnosti přímých zahraničních investic v Číně drží na přibližně 9 procentech – což je jedno z nejvyšších čísel na světě.
»Ať se vnější prostředí jakkoliv mění, Čína vždy plní svůj závazek k vysoké úrovni otevírání se světu,« uvedla začátkem tohoto měsíce mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. »Čína vítá zahraniční společnosti, aby v Číně investovaly a prohlubovaly svou přítomnost – aby sdílely její dividendy a dosahovaly společného rozvoje.«
(Xinhua)