Německé firmy plánují zvýšit investice na čínském trhu

Významná většina německých firem plánuje zachovat své aktivity v Číně, přičemž mnoho z nich má v úmyslu zvýšit investice během příštích dvou let, uvádí průzkum, který ve středu zveřejnila Německá obchodní komora v Číně. 

Zpráva o obchodní důvěře pro roky 2024/25, provedená mezi 3. zářím a 8. říjnem, shromáždila názory 546 členských firem a poskytla komplexní pohled na očekávání německé podnikatelské komunity v Číně. 

Průzkum ukázal, že 92 procent německých firem hodlá pokračovat ve svých aktivitách v zemi, přičemž jen 0,4 procenta zvažuje odchod navzdory tržním výzvám. 

Zejména 51 procent respondentů plánuje zvýšit své investice během příštích dvou let a 87 procent z nich uvádí jako hlavní motivaci potřebu zůstat konkurenceschopní. Tyto společnosti stále více přijímají přístup být v Číně pro Čínu a být v Číně pro svět. 

Clas Neumann, předseda představenstva Německé obchodní komory ve východní Číně, zdůraznil význam lokalizace a uvedl: „Německé firmy se zabývají aktuálními tržními výzvami, zmírňují rizika a současně se připravují na využití příležitostí, které se nabízejí.“ 

Průzkum rovněž odhalil rostoucí uznání čínských firem jako lídrů v inovacích. Ačkoli jen 8 procent respondentů věří, že tomu tak již je, 55 procent očekává, že se to stane realitou během pěti let. 

Při hodnocení obchodních příležitostí v Číně se jako největší priorita německých firem ukázala internacionalizace čínských firem a rozvoj zelené ekonomiky. 

Více než 5 000 německých podniků má v Číně své působiště a čínský trh je pro ně mimořádně významný, uvedl Maximilian Butek, hlavní zástupce Delegace německého průmyslu a obchodu v Šanghaji. 

Podle zprávy Německého ekonomického institutu dosáhla celková přímá investice německých firem v Číně rekordní výše 11,9 miliardy eur (asi 12,49 miliardy amerických dolarů) v roce 2023, což představuje meziroční nárůst o 4,3 procenta. Tato částka tvořila více než 10 procent celkových zahraničních investic Německa v daném roce, což je nejvyšší úroveň od roku 2014. 

Oliver Oehms, výkonný ředitel a člen představenstva Německé obchodní komory v Číně (severní Čína), vyjádřil optimismus ohledně čínského trhu v rozhovoru pro agenturu Xinhua. 

S tím, že německá podnikatelská komunita je vždy optimistická, uvedl: „Ačkoli je spotřebitelská důvěra nyní relativně nízká, může se to velmi rychle změnit. Musíme si zachovat důvěru.“ 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy