Německá ministryně vnitra Nancy Feserová se vyslovila pro zpřísnění azylového řízení v Evropské unii. Svůj názor vyjádřila v pátek pro deník Handelsblatt.
Migrační politika by se podle ní měla více než v minulosti zaměřit na omezení počtu uprchlíků. Za tímto účelem je třeba reformovat celoevropský azylový systém. »Zajistíme spolehlivou identifikaci, registraci a kontrolu osob na vnějších hranicích EU,« uvedla Feserová. Skutečnost, že se země EU již dohodly na potřebných »pravidlech pro prověřování«, je podle ní důležitým průlomem.
Tato nařízení mají zajistit rychlé kontroly na vnějších hranicích EU, aby bylo možné určit, kdo má šanci na ochranu, a co nejrychleji deportovat ostatní. »Nyní jednáme o postupech na vnějších hranicích EU, abychom mohli rychle rozhodovat o ochraně lidí, kteří mají malou šanci získat v EU azyl,« uvedla německá ministryně vnitra. »Odmítnutí žadatelé o azyl pak mohou být rychle repatriováni mimo EU.«
Postoj Feserové podpořil německý ministr financí Christian Lindner. »Domnívám se, že pro zavedení kontroly je třeba vzít v úvahu i fyzickou ochranu vnější hranice,« uvedl ministr ve vysílání R-TV a N-TV-fau. Jednou z možností by podle něj mohlo být vybudování hraničního plotu. Šéf resortu financí se vyslovil pro »současné legislativní zjednodušení možnosti humanitární a kvalifikované imigrace«.
Důvodem, proč se německá vláda nyní více zaměřuje na účinné omezení nelegální migrace v rámci EU, je podle listu nejen rostoucí počet nepovolených vstupů do Německa, ale také to, že mnohé obce již dávno vyčerpaly své kapacity v oblasti přijímání, ubytování a integrace uprchlíků. Podle údajů Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) požádalo v Německu v prvním čtvrtletí roku 2023 poprvé o azyl 80 978 osob. Uprchlíci z Ukrajiny nemusí žádat o azyl v Německu ani v jiných zemích EU, ale jsou přijímáni na základě tzv. směrnice o hromadném přílivu.
(jb, TASS)