Německá ekonomika se zmítá v problémech

Německá koaliční vláda se dostala do sporu o to, zda by se měly omezit ceny elektřiny, aby energeticky náročná průmyslová odvětví v zemi mohla udržet stroje v továrnách v chodu.

Zastropování cen navrhl ministr hospodářství Robert Habeck, který argumentuje tím, že je třeba řešit prudce rostoucí ceny energií, které přispívají k hospodářskému poklesu.

Obavy, že se na obzoru rýsuje dlouhodobá hospodářská recese, umocnily nejnovější ukazatele a prognózy, které vykreslují neradostný obraz největší ekonomiky Evropské unie (EU).

Pět předních německých institutů pro ekonomický výzkum – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum (RWI), Institut pro ekonomický výzkum v Halle (IWH), Kielský institut pro světovou ekonomiku, Německý institut pro ekonomický výzkum (DIW Berlin) a institut ifo – ve čtvrtek uvedlo, že v letošním roce očekávají pokles hospodářského výkonu země o 0,6 procenta.

Vlak jedoucí centrem Berlína, Německo, 23. května 2023. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

»Nejdůležitějším faktorem je, že průmysl a soukromá spotřeba se zotavují pomaleji, než jsme na jaře očekávali,« uvedl viceprezident IWH Oliver Holtemoeller. Podnikatelská nálada se podle něj v poslední době opět zhoršila, částečně kvůli politické nejistotě, a výroba »opět znatelně poklesla«.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svých projekcích upozornil, že Německo se stane jedinou vyspělou ekonomikou, která v roce 2023 poklesne.

Vyhlídka na to, že se Německo ukáže jako zaostávající země, oživila v lidech vzpomínky na konec 90. let a začátek nového tisíciletí, kdy byla země často označována za »nemocného muže Evropy«.

Pesimismus mezi německými podnikateli vyvolává index podnikatelského klimatu Ifo, který od dubna klesá. »Nálada uvnitř německé ekonomiky zůstává pochmurná,« uvedl Ifo ve svém prohlášení.

Zákazníci nakupují v obchodě v Berlíně, Německo, 13. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

Tváří v tvář prudce rostoucím cenám energií stále více německých společností uvažuje o přesunu výroby do míst, kde jsou účty za energie nižší.

Průzkum, který v srpnu zveřejnila Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK), ukázal, že přibližně třetina průmyslových podniků v zemi (dvakrát více než v roce 2022) plánuje nebo již začala přesouvat svou výrobu do zahraničí.

»Německo se potýká se strukturálními problémy, včetně nedostatku pracovních sil, vysokých nákladů na energie, zvýšené regulační a daňové zátěže, pomalé digitalizace a politické nejistoty,« uvedl ekonomický výzkumný tým Allianz ve své analýze.

Prezident německé centrální banky (Bundesbank) Joachim Nagel v nedávném rozhovoru přiznal, že hospodářský vývoj není uspokojivý.

Muž na kole v průmyslovém komplexu uhelného dolu Zollverein v německém Essenu, 16. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Fan

Uvedl, že německý hospodářský model čelí výzvám, jako jsou demografické změny, digitalizace, dekarbonizace a potřeba zvýšit odolnost mezinárodních obchodních vztahů.

Ekonomický model, který je třeba »aktualizovat«, není »na ústupu«, řekl. »Německo není nemocným mužem Evropy,« tvrdí Nagel. Situace se podle něj »v příštím roce opět zlepší«.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. To je veľmi dobre. Už aby sa zosypala!!! Tým pádom sa začne pomalý rozpad EU!!! To by nás mohlo uchrániť pred nelegálnymi imigrantami a pred úplným sebazničením. Slovensko a Maďarsko sa musia dohodnúť a musia spojiť sily v boji proti fašistom a liberálom v celej EU!!! Treba ale najskôr aby na Slovensku dobre dopadli voľby!!! Uvidíme čo sa udeje!!! Tendencie naznačujú, že príde k manipulácii, lebo mimo parlamentnej strane, aby dávali také preferencie je totálna sprostosť!!!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy