Největší sladkovodní ryba byla zdokumentována v Kambodži

Rybáři v Kambodži z ostrova Koh Preah se podařilo ulovit v řece Mekong největší dosud známou sladkovodní rybu. Trnucha říční, která byla z vody vytažena minulé pondělí, vážila téměř 300 kilogramů, na délku měřila bez dvou centimetrů čtyři metry a na šířku 2,2 metru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na americké a kambodžské vědce. Ti rybě umístili do blízkosti ocasu sledovací zařízení a poté ji vypustili zpět do řeky.

Dosavadním sladkovodním rekordmanem byl 293 kilogramů vážící pangas velký, známý také pod názvem velesumec siamský, objevený v Thajsku v roce 2005, uvedla kambodžsko-americká výzkumná organizace Wonders of the Mekong.

Obří trnuchu říční (trnuchu thajskou), která patří mezi sladkovodní rejnoky, chytil brzi ráno 13. června místní rybář na severovýchodě Kambodže. Poté zatelefonoval expertům z organizace Wonders of the Mekong, kteří během několika hodin dorazili na místo. »Fakt, že ryby v Mekongu stále mohou dorůstat takové velikosti, je pro řeku nadějným znamením,« prohlásil biolog a šéf organizace Wonders of the Mekong Zeb Hogan v on-line rozhovoru z Nevadské univerzity v Renu, kde je též profesorem. Připomněl přitom, že tento vodní tok čelí množství ekologických problémů. Dodal, že u tohoto druhu se jedná o druhého obřího rejnoka, kterého tým od května prozkoumal. Ten předchozí vážil 181 kg.

Projekt Wonders of the Mekong (Zázraky Mekongu) je financovaný agenturou USAID na ochranu přírody.

Mekong teče od Tibetské náhorní plošiny přes Čínu, Barmu, Thajsko, Laosem, Kambodžou a Vietnamem. Je domovem několika druhů velkých sladkovodních ryb, ty ale čelí rostoucímu tlaku. Vědci mimo jiné upozorňují na negativní dopady výstavby přehrad na tření ryb, znečištění řeky či nadměrný rybolov.

»U velkých ryb trvá dlouho, než dospějí, a pokud jsou předtím uloveny, nemají šanci se rozmnožit,« upozornil Hogan. »Řada velkých ryb migruje, takže k přežití potřebují rozsáhlé oblasti. Rozdělování jejich přirozeného životního prostředí, například přehradami, je ničí. Asi 70 procentům velkých sladkovodních ryb ve světě hrozí vyhynutí. Řadí se mezi ně i všechny mekongské druhy,« dodal.

Hogan řekl, že sledovací zařízení, které trnucha dostala, poskytne vědcům unikátní data o chování tohoto druhu ryb. »Trnucha říční je velmi málo známá ryba. Dokonce i její jméno se několikrát změnilo. Vyskytuje se po celé jihovýchodní Asii, ale my o ní nemáme téměř žádné informace. Neznáme její způsob života, její způsob migrace,« podotkl Hogan.

Kambodžský rybář, který obří trnuchu ulovil, dostal po vypuštění ryby, v pozdních nočních hodinách, odškodné ve výši asi 600 dolarů (14 000 Kč), napsala agentura AP. V místním khmerském jazyce se rybě říká »Boramy«, což znamená úplněk.

Trnucha říční obývá písčité a bahnité dno a loví zde malé ryby a bezobratlé. Je živorodá a v jednom vrhu mohou být až čtyři mláďata. Tento druh čelí velkému rybářskému tlaku hlavně kvůli masu, zejména ve středním Thajsku a v Kambodži.

Trnucha disponuje jedovatým trnem, který se nachází na vrchní straně ocasu poblíž kořenu a dosahuje délky i třiceti osmi centimetrů, což je nejvíce ze všech trnuch. Silný, pilovitý a jedovatý trn na ocasu může sloužit k sebeobraně.

(mac, čtk)

FOTO – Wonders of the Mekong

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy