V roce 2023 proběhne na světě nejméně 183 regionálních konfliktů, což je nejvyšší počet za poslední tři desetiletí. Uvádí se to ve výroční zprávě o ozbrojených konfliktech Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) se sídlem ve Velké Británii.
Podle zprávy zveřejněné 6. prosince se počet obětí oproti roku 2022 zvýšil o 14 %, počet násilných incidentů o 28 %. Podle hodnocení jejích autorů »to naznačuje, že v mnoha částech světa je situace stále problematičtější z hlediska humanitárních potřeb, stabilizace a obnovy«. Mezinárodní výbor Červeného kříže poskytl údaje o více než 450 ozbrojených skupinách působících po celém světě, z nichž některé mají místní nebo regionální převahu.
Jako příčiny konfliktů jsou uváděny domácí terorismus, územní spory, vzestup zločineckých gangů a kriminální soupeření. Klimatická krize podle IISS rovněž prohlubuje stávající rozpory v nestabilních státech. »Konflikty podkopávají schopnost státu přizpůsobit se a řešit dopady klimatických změn, přičemž tytéž klimatické dopady přispívají k dynamice konfliktů a selhání správy věcí veřejných,« uvádí se ve zprávě.
Vliv OSN podle studie oslabil kvůli napětí mezi zeměmi uvnitř organizace. V Radě bezpečnosti si hlavní mocnosti vzájemně vetují rezoluce, což brání konkrétnímu společnému řešení, podobně jako v případě neshod v palestinsko-izraelské otázce. IISS považuje neschopnost řešit regionální konflikty za jeden z hlavních rysů současného geopolitického prostředí.
(jb, TASS)